28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Zrazené náměstí
Zrazené náměstí
Zrazené náměstí
Zrazené náměstí

Zrazené náměstí

režie: MML collective
originální název: Trahir la Place
země: Švýcarsko, Polsko
rok: 2018
délka filmu: 45 min.

synopse

Arabské jaro, 2011. Den po dni tisíce mladých revoltujících Egypťanů zaplavovaly náměstí Tahrír v Káhiře. Básník a zvukový umělec Stéphane Montavon sestavil psychedelickou koláž volně dostupných obrazových záznamů revoluce a doplnil ji o akustickou sondu napětí, vzdoru, represivní agrese. Revoluční kvas expanduje do sonické dimenze autorské instalace. Vtahuje nás do symbolických okamžiků extatických bojů za demokracii, novou ústavu. Exponuje slogany, bojová hesla, dialogy masakrovaných. Represi vládních složek konfrontuje s běžným životem. V chladném ránu se zrazená revoluce rozpouští v každodenním provozu.

„Rekonstrukce revoluce pomocí nalezených záběrů nám připomíná nejen poslední boje, ale především egyptskou revoluci, která stále čeká na dosažení svých cílů.“ Maciej Madracki, Michał Mądracki, kolektiv MML

biografie

MML kolektiv (2008) tvoří Gilles Lepore (1972), švýcarský filmař, grafik a ilustrátor, a sourozenci Michał Mądracki (1979), polský spisovatel, scenárista, a filmař a filmový teoretik Maciej Mądracki (1984), absolvent režie na filmové škole v Katovicích. V roce 2010 uvedli na MFDF Ji.hlava snímek Work of the Machines. Stéphane Montavon je autor desítek sonických a audiovizuálních instalací.

více o filmu

režie: MML collective
producent: Stephane Montavon, Michał Mądracki
scénář: Stephane Montavon
střih: MML collective
zvuk: Stéphane Montavon
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms