Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

23. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlava dok cdf

Československý orient

Na divokém Východě. Kinematografický „obraz jiného“ v prvorepublikových dokumentech z Podkarpatské Rusi.

výpis filmů

Jaro na Podkarpatské Rusi
Etnografická studie oslavy Velikonoc je poetickým medailonkem zvyků a staveb na jaře v horách. Ve filmu Karola Plicky zazáří staroslovanské lidové kroje a karpatská vesnice ožije třemi dny lidské radosti. Bezstarostnost dětských her se prolíná s rituálem svěcení pasky a dřevěné cerkve se doplňují se stády ovcí, tak jak jim velí montáž Alexandera Hackenschmieda. Části filmu, který doslova spieva, najdeme i v Plickově filmu Zem spieva. Tento němý snímek je tak sugestivní, že v něm zaslechneme zvuk bačovy fujary.
osobní program

Jaro na Podkarpatské Rusi

Karel Plicka
Československo / 1929 / 10 min.
sekce: Československý orient
Na Podkarpatské Rusi
Turistický průvodce po nejvýchodnější součásti Československé republiky je filmovým katalogem jejích krás a nástrah. Turisté uvidí svérázný barvitý kroj i nepříliš turisticky zajímavá města východu, cerkve, v jejichž architektuře se spojuje styl východní se západním, i hranici polsko-československou, která „nestaví hráze přátelství obou slovanských států”. Filmový Lonely Planet je tím nejlepším bedekrem pro vaši dovolenou na Podkarpatské Rusi v roce 1932! 
osobní program

Na Podkarpatské Rusi

Československo / 1932 / 12 min.
sekce: Československý orient
Obrázky z Podkarpatské Rusi
Podkarpatí zjizvené velkou válkou, prosycené lidovou zbožností a protnuté silnicemi a mosty. Takové obrázky nabízí Podkarpatská Rus ve snímku z roku 1924. Vynikne v nich černobílá krása lidových krojů na slavnosti Svěcení zvonů ve vesnici Nevickoje i uniformy hlídkující československé pohraniční stráže, tam kde státní hranici lemují hroby padlých. Stejně jako se zákopy mění na dřevěné kostely a majestátní kláštery, tak horečné napětí války je střídáno každodenním chlebem z ovesné mouky. 
osobní program

Obrázky z Podkarpatské Rusi

Československo / 1924 / 13 min.
sekce: Československý orient
Píseň o Podkarpatské Rusi
Bez konce hory, bez konce mlhy, bez konce pralesy, kde dřevo umírá, kde smrtí voní stín… zní sugestivní hlas Vladimíra Šmerala a kamera Václava Hanuše snímá mlhu hustou, že by se dala krájet. Podkarpatská Rus je ve slově i v obraze – lyrická i divoká, mytická i poetická. Taková je horská příroda i subjektivně snímaná akční jízda dřevařů na voru, zatímco šábes místních židů má až orientální nádech. Básnický cestopis Jiřího Weisse je pozdním vydechnutím avantgardy, v jejímž zákrytu již číhá strašák nové války.
osobní program

Píseň o Podkarpatské Rusi

Jiří Weiss
Československo / 1937 / 11 min.
sekce: Československý orient
Podkarpatská Rus
Komplexní filmový průvodce pro zájemce o poznání Podkarpatské Rusi natočený v roce 1930 Jaroslavem Novotným. Geografii a ukázky slavné historie střídá etnografická pasáž vrcholící obhajobou československé státnosti a úspěchů při modernizaci karpatského východu. Československo zde postavilo hospodářské školy a „cvičení hřebci se naučili tančit i čtverylku“. Osvětový film je přehlídkou krás, potenciálu a rozvoje Podkarpatí po letech maďarského útlaku. 
osobní program

Podkarpatská Rus

Jaroslav Novotný
Československo / 1930 / 44 min.
sekce: Československý orient
Podkarpatská Rus
I v roce 1937 je Podkarpatská Rus taková, jakou ji chceme znát. Karpathorussland, hlásá německý titulek československého filmu, „je jedinečná, romantická země a tvoří most mezi kulturou západní a východní.” Most, kde vedle sebe tepe moderní duch Mukačeva, zatímco jinde muži svážejí dřevo, zpracovává se len a pasáci dobytka tančí do rytmu vesnické muziky. Záběry polských a rumunských pohraničníků ale už dávají tušit, že po mostech se nejen chodí, ale i dupe a že rytmus místního života budou již brzy udávat děla.  
osobní program

Podkarpatská Rus

Adolf Lehner
1937 / 11 min.
sekce: Československý orient
Užhorod a jeho okolí
Dokumentární průvodce po Užhorodu je pohledem mladého státu na jeho nejvýchodnější cíp. Oslavy samostatnosti Československa, přehlídka armády, bohoslužba, budovy županátu a gymnázia jsou výmluvným (nejen filmovým) zosobněním připojení Podkarpatské Rusi k Československu. Poté se slavnostní defilé vojska mění na etnografickou přehlídku. Lidovou pouť a dřevaře střídá cikánská kráska, rozesmáté děti a nechybí ani cikánský houslista. Závěrečné hroby jsou mementem velké války, která skončila před čtyřmi lety.
osobní program

Užhorod a jeho okolí

Česká republika / 1922 / 16 min.
sekce: Československý orient
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Evropská unie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt