Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

Do historie: Expedice Kolonie

S příchodem moderního způsobu cestování pomocí parního pohonu se dříve vzdálená Afrika přiblížila hranicím středoevropského prostoru. Otevřela se cesta průzkumným expedicím z českých zemí, jejichž průkopníkem byl slavný Emil Holub, první z českých profesionálních „dobrodruhů“. Cestovatelé 20. století, kteří se k Holubovi hrdě hlásili, však dostali do rukou mocnější zbraně než jejich předchůdci – automobil a filmovou kameru. Ve svých filmech mapovali expedice, jejichž rychlý průběh byl umožněn právě využitím automobilů. Cestovatelské filmy jsou nejen dokladem touhy svých tvůrců poznávat vzdálená místa, ale také otiskem jejich myšlení. Filmy, často tematizující odlišnost africké kultury, se různými způsoby vztahují k ideologii kolonialismu – aktivně jí přitakávají či se vůči ní vymezují. Retrospektiva Expedice Kolonie představí výběr prvorepublikových a poválečných filmů, na nichž lze demonstrovat aktivní roli Československa v kulturní kolonizaci Afriky.

výpis filmů

Afrika I. Z Maroka na Kilimandžáro
V roce 1947 vyrazilo z Československa na cestu kolem světa neznámé duo aspirujících cestovatelů. Z jejich expedice, která se nakonec týkala „pouze“ afrického a amerického kontinentu, vznikly dva filmy. První z nich se posléze stal pravděpodobně nejznámějším a také nejúspěšnějším československým filmem pojednávajícím o Africe, jenž vyprodával kina a zajistil tak dvojici tvůrců, Hanzelkovi a Zikmundovi, fenomenální úspěch, trvající až dodnes. Snímek je však pozoruhodný i z méně známé perspektivy, v kontextu koloniální ideologie. Během cesty totiž došlo ke komunistickému převratu v Československu a s touto změnou se museli tvůrci filmu po svém příjezdu, při tvorbě finálního střihu a komentáře vyrovnat. Film se tak stal ojedinělým pohledem raného komunistického režimu na africké koloniální uspořádání, které reflektuje do jisté míry kriticky, aniž by se vyhnul propagaci komunistických idejí.Přednáška Jana Rouska k sekcii Do historie: Expedice kolonie k zhlédnutí ZDE
osobní program

Afrika I. Z Maroka na Kilimandžáro

Miroslav Zikmund, Jiří Hanzelka, Jaroslav Novotný
Československo / 1953 / 104 min.
sekce: Do historie: Expedice Kolonie
noimage
Film z expedice rakouského antropologa Huga Adolfa Bernatzika a českého cestovatele Bedřicha Machulky, tematizující životní koloběh jednoho muže ze súdánského kmene. Jeden z prvních dochovaných československých snímků o Africe.Přednáška Jana Rouska k sekcii Do historie: Expedice kolonie k zhlédnutí zde:
osobní program

Gari-gari (Volání africké pustiny)

Hugo Adolf Bernatzik, Bedřich Machulka
Česká republika / 1928 / 83 min.
sekce: Do historie: Expedice Kolonie
noimage
V roce 1931 se přírodovědec Jiří Baum společně se sochařem Františkem V. Foitem vydali v automobilu Tatra 12 na expedici napříč Afrikou od severu k jihu. Z jejich putování vznikl film, který nejen mapuje postup cesty, ale také odhaluje pohled Čechoslováků na domorodé obyvatele afrického kontinentu.Přednáška Jana Rouska k sekcii Do historie: Expedice kolonie k zhlédnutí zde:
osobní program

K mysu dobré naděje

Jiří Baum
Česká republika / 1933 / 47 min.
sekce: Do historie: Expedice Kolonie
noimage
V první polovině třicátých let proběhla automobilová expedice Modrý tým Aero. Akce byla iniciována slavnou závodnicí Eliškou Junkovou, která společně s továrnou Aero vypravila expedici čtyř aut, z nichž tři byla obsazená ženskou posádkou. Expedici, která měla propagovat odolnost aut v nástrahách pouště severní Afriky, dokumentuje snímek, jenž ambivalentním způsobem zpracovává jak téma ženské emancipace v kontextu tradičně mužského sportu, tak otázku koloniální nadvlády. Přednáška Jana Rouska k sekcii Do historie: Expedice kolonie k zhlédnutí zde:
osobní program

Šest žen hledá Afriku

Josef Laufer, Leo Marten
Česká republika / 1934 / 17 min.
sekce: Do historie: Expedice Kolonie
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt