26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

dok.incubator - 10 let

Mezinárodní workshop dok.incubator slaví 10. výročí a představuje to nejlepší, co jeho programem v poslední dekádě prošlo. Pětici filmů oceněných na uznávaných světových festivalech uvede dok.incubator v pátek 29. října.

výpis filmů

Stroj, díky kterému všechno mizí
Zmizet. Hlavní motiv existence mladých Gruzínců, kteří zabíjejí den za dnem v bezradnosti, bídě a frustraci z reality jejich domoviny, zasažené stínem sovětské minulosti i nejasné budoucnosti. Tapiserie osudů, fragmentů životních příběhů, mimořádných i obyčejných, začíná castingem mladých Gruzínců mezi 15 a 25 lety na natáčení filmu. Vysněná kariéra v Hollywoodu, touha předvést pěvecké schopnosti, starost o příbuzné i stádo ovcí. Především však silná potřeba sdílet příběhy, všednodenní strázně i radosti. Portrétní miniatury se přetavují v ucelenější podobenství o rozvrácené, vymírající zemi a mladých lidech se sny a špetkou naděje.„V kombinaci metanarativu a citlivé vizuální estetiky film intuitivně prostupuje životy hlavních postav. Brilantním způsobem tak naplňuje záměr představit vrstevnatý, nesmazatelný portrét společnosti, a kde celek je vždy víc než jen součet částí.“
osobní program

Stroj, díky kterému všechno mizí

Tinatin Gurchiani
Gruzie / 2012 / 97 min.
sekce: dok.incubator - 10 let
Česká premiéra
Venuše
Nečekaně otevřený film-anketa, intimní zpověď dánských žen, je postaven na hluboké a intimní ženské touze i frustraci z vlastní sexuality. Od penetrace k voyeurismu, od felace k masturbaci se rozprostírá ateliérové aranžmá ženských tužeb na bílém pozadí vlastní fantazie. Sto žen, sto encyklopedií divokých i konvenčních sexuálních přání, snů a fobií, které se rozprostírají mezi řečí, popisem a expozicí vlastního těla a nahoty. Intimní vyprávění, tápání ve slovech a pocitech se postupně proměňuje v manifestaci ženské výjimečnosti, tvárné sexuality a erotické identity bohyní smyslnosti všedního dne.„V průběhu příprav jsme o konceptu uvažovali jako o pomalé formě svádění. Původní idea byla založena na castingu jako nástroji průzkumu pro film, ve kterém bychom interpretovali a znovu sehráli sexuální scény založené na sexuálních fantaziích a příbězích skutečných žen. Ty se ale ukázaly být hlavním tématem filmu.“ (Mette Carla Albrechtsen)
osobní program

Venuše

Lea Glob, Mette Carla Albrechtsen
Dánsko, Norsko / 2016 / 83 min.
sekce: dok.incubator - 10 let
Česká premiéra
Výtvor k žití
Celovečerní dokumentární esej filmařské dvojice Yoniho Goldsteina a Meredith Zielke vypráví o jedinečné, takřka mystické architektuře brazilského hlavního města, jeho prorocké historii i kosmických snech budoucnosti, které se k němu pojí. Čtyři odlišné vypravěčské perspektivy poskládané z úryvků audiovizuálních textů, písní, rozhovorů i momentek utvářejí hybridní portrét futuristické, takřka vesmírné krajiny Brazílie, která se stává zdrojem UFO kultů, spiritistických chrámů a transcendentna. Tvůrci architektonické prostředí Brazílie vykreslují jako ojedinělé, inspirativní místo, v němž se utopie mnohdy stává skutečností.„Stroj k životu se pokouší přijít na to, kde přesně se touha po mýtech a rozumu přetavuje ve výstavbu utopického prostředí. Přináší soubor kratších i delších vyprávění od architektů a stavitelů, kteří popisují svá ideální města, skutečná i transcendentní.“ (Yoni Goldstein)
osobní program

Výtvor k žití

Meredith Zielke, Yoni Goldstein
Spojené státy / 2020 / 89 min.
sekce: dok.incubator - 10 let
Film již měl českou festivalovou premiéru.
Země je modrá jako pomeranč
Matka samoživitelka Anna žije se svými čtyřmi dětmi ve válečné zóně ukrajinského Donbasu. Přestože do jejich osudů zasáhla válka, rodině se uprostřed nekonečného bombardování a chaosu daří zachovat útulnou atmosféru domova, jenž je plný radosti a vzájemné podpory. Jednotlivé členy domácnosti také spojuje vášeň ke kinematografii, a tak se rozhodnou, že o svých zkušenostech s válkou společně natočí film. Celovečerní dokumentární debut Iryny Tsilyk ukazuje, jak se lze prostřednictvím zápalu a kreativity během filmového natáčení vyrovnat s traumaty a zůstat člověkem nehostinnému a životu ohrožujícímu prostředí navzdory. „Film klade otázky: Je nám umění inspirací při vyrovnávání se s traumatickými zážitky? Co nám v náročné době může pomoct zůstat lidmi?... Náš příběh je podle mě poměrně univerzální. Ne všichni na světě samozřejmě vědí, co je to válka – spousta lidí však ví, co v tomhle obrovském světě obnáší přežití. Všichni potřebujeme to nejzákladnější, o co se dá opřít: rodinu, přátele, lásku, umění atd.“
osobní program

Země je modrá jako pomeranč

Iryna Tsilyk
Ukrajina, Litva / 2020 / 74 min.
sekce: dok.incubator - 10 let
Film již měl českou festivalovou premiéru.
Zmizení mé matky
Benedetta Barzini, někdejší ikona módního světa šedesátých let, provokativní intelektuálka a vůdkyně feministického hnutí, pedagožka, publicistka, svéhlavá žena i matka, plánuje symbolický odchod do ústraní. Únik z hektického světa pozornosti médií i vlastního syna se jí nedaří. Hlavním závazkem je slib synovi-filmaři, který se rozhodne natočit intimní portrét své matky a trajektorii jejího mizení z falešného světa mediálních obrazů, simulaker a perfidní morálky. Uhýbavé pohledy i otevřená vyznání, deprese i spontánní tanec. Dojemný, komický i sentimentální zápas matky a syna v (sebe)reflexi filmového objektivu. „Mizení mé matky předkládá řadu velkých filozofických otázek o kráse, kapitalismu, lásce, životě a smrti. Přesto zachovává intimitu rodinného pouta.“ (Lorri Kikta, Filmthreat)
osobní program

Zmizení mé matky

Beniamino Barrese
Itálie / 2019 / 90 min.
sekce: dok.incubator - 10 let
Česká premiéra
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy