26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

Fascinace: Kořeny

Tematická retrospektiva ukazuje různé podoby experimentální filmové reprezentace kořenů – jako vizuálního motivu i zpřítomnění jejich funkce či symbolického významu.

Tematická retrospektiva Fascinací se letos soustředí na téma kořeny a vyhledává filmy různých historických období, které s ním pracují, ať už jako s vizuálním motivem, tematicky doslovně, nebo přeneseně. Kořeny jako základní oporný systém, ale i jako původce identity či symbolické hodnoty se zpřítomňují v materiálových i strukturálních experimentech, ale také v performativním či lyrickém filmu. V mnoha ohledech symbolickou rovinu postihuje záznam performance Obývací pokoj, který je jednoduchou observací zápasu člověka a stromu včetně jeho rozlehlé kořenové struktury v zabydlené domácnosti. Kořeny zde nejsou pouze vizuální objekt anebo část rostliny dodávající jí stabilitu, ale jsou objektem, který má svoji váhu, význam a značný vliv na situaci. Mezi materiálové filmy patří i český film v sérii – Tuřín Františka Wirtha. Znázorňování přírody skrze fotogramy, tedy přímý světelný otisk objektů na filmovém páse, známe ze zobrazování různorodých přírodních artefaktů, včetně kořenů. Významově silným je též gesto vytahování kořenů ze země, které můžeme číst jako ikonický obraz této programové sekce: člověk vztahující se k pevné a připevňující síti kořenů.

výpis filmů

FENOMEN
Oslavná óda na život brambory za monumentálního orchestrálního doprovodu a s pomocí dynamické kamery prozkoumává struktury a tvary kořenové zeleniny. Do proutěného inkubátoru pronikají oslnivé sluneční paprsky a ozařují v protisvětle působivé propletence kořínků a svraštělou kůži zemědělské plodiny.
osobní program

FENOMEN

Sigma Group
Rumunsko / 1986 / 7 min.
sekce: Fascinace: Kořeny
Libovolné fragmenty
Obrazem experimentálního snímku probleskují barevné plochy obličejů, skleněná oka objektivů a útržky myšlenek. Mezi nahodilými fragmenty mnohočetné reality se rozprostírá vypreparovaná tvář média, které stojí mezi odesílatelem a adresátem. Mezi dvěma uzavřenými světy se rozvíjí předivo významů, vztahů a interakcí, v nichž se snažíme potkat druhé i sami sebe.
osobní program

Libovolné fragmenty

Barbara Aronofsky Latham
Spojené státy / 1978 / 13 min.
sekce: Fascinace: Kořeny
Mikrofobie
Fantaskní herbář kombinuje klasickou a počítačovou animaci. Na černém podkladě probleskují, lechtají, proplétají se a pulzují kořínky, stonky a květy rostlin ze západní Evropy a jižní Afriky. Vytváří symetrické párové struktury, které připomínají groteskní biopanoptikum s lidskými orgány.
osobní program

Mikrofobie

Nikki Schuster
Rakousko, Německo, Jihoafrická republika / 2010 / 7 min.
sekce: Fascinace: Kořeny
Na čem záleží
Usmívající se žena ve filmovém fragmentu z roku 1932 drží za křídla mrtvou sovu. Experimentální animace poukazuje na chorobný vztah mezi člověkem a zvířetem. Rozpohybovaný obraz rozkládá a tříští násilné gesto. Zásahem digitálních, chemických a fyzikálních procesů proměňuje lidskou krutost v mizející vzpomínku, abstraktní plátno poseté rostlinami.
osobní program

Na čem záleží

Francisca Duran
Kanada / 2019 / 9 min.
sekce: Fascinace: Kořeny
Obývací pokoj
Útulný interiér obýváku rodinného domu ovládne kmen dubu, který se po místnosti přežene jako tornádo a zanechává po sobě nepořádek a rozbité věci. Absurdita vyobrazující, jak tažné lano protáhne strom skrz obydlí, vypovídá o katarzní síle přírody, která se opět ujímá moci nad směšně malým a křehkým lidským světem.
osobní program

Obývací pokoj

Roderick Hietbrink
Nizozemsko / 2011 / 9 min.
sekce: Fascinace: Kořeny
Půlnoční řapíky celeru
Animovaná hudba nebo hudební animace na jazzovou kompozici Willa Bradleyho Půlnoční řapíky celeru z roku 1940 představuje jedno z raných děl průkopníka počítačové animace Johna Whitneye. Filmový pás použil pouze jako záznamové médium k nasnímání abstraktního světa stvořeného před kamerou. Whitney pod vlivem Oskara Fischingera roztančil abstraktní obrazce, které se potkávají na modrém poli. Variace a permutace jednoduchých tvarů, které kopírují formu, melodii a frázování skladby, nalézají obrazový ekvivalent k hudební řeči.
osobní program

Půlnoční řapíky celeru

John Whitney
Spojené státy / 1951 / 3 min.
sekce: Fascinace: Kořeny
noimage

Studie přírodní magie

Charlotte Pryce
Spojené státy / 2013 / 3 min.
sekce: Fascinace: Kořeny
Tuřín
Němá pookénková animace vdechuje život tuřínu, který připomíná Švankmajerova Otesánka, chobotnici nebo tanečnici u tyče a jenž svými zelenými údy ohmatává okolní svět. Nostalgická cesta kořenové zeleniny v temně morbidním konci odkazuje na cyklus zrození, života a smrti.
osobní program

Tuřín

František Wirth, Radim Němeček
Česká republika / 1996 / 2 min.
sekce: Fascinace: Kořeny
noimage
Mezi zdmi nedokončeného stavebního projektu na západě Irska žena ve žlutém bojuje s přebujelou vegetací. Provokativní miniatura se ocitá na hraně všech možných „kdyby“, na rozcestí alternativních příběhů, které se mohly odehrát, a životů, které se mohly prožít. Between the walls of an unfinished building in the west of Ireland, a woman in yellow struggles with overgrown vegetation. Provocative miniature finds itself on the edge of all possible "ifs", at the crossroads of alternative stories that could have happened and lives that could have been lived. Courtesy of Electronic Arts Intermix (EAI), New York.
osobní program

Vytrhávat kořeny

Cecelia Condit
Irsko / 2015 / 8 min.
sekce: Fascinace: Kořeny
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy