28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

Zkouška sirén

Kontakt s aktuálním světovým hudebním dokumentem a experimentem. Co z dnešní záplavy hudby skutečně funguje? Existuje ještě dnes umění zvuku (a umění naslouchat!), které má sílu mytických Sirén?

Afrofuturismus
Radikální imaginace černých Američanů vedla od 60. let k prolínání mystiky, sci-fi a
progresivní hudby ve jménu snění o spravedlivější společnosti. Film Sun Ra: Radostný
rámus je portrétem legendárního kapelníka Sun Ra a jeho intergalaktického orchestru; další
kontexty afrofuturismu nabídne seminář s filmovými ukázkami.

výpis filmů

CAN a já
Film s vyprávějícím Irminem Schmidtem, členem krautrockových legend Can, se dotýká řady příběhů: nejen skupiny, která zasáhla do vývoje experimentálního rocku, a tíhnutí k elektronické hudbě. Zkušenost nacistické éry velela Německu po roce 1945 odmítnout hudbu romantického a vlasteneckého patosu, tak zneužitou nacionalismem. Muselo se začít znovu: tušil však někdo, že výzkumem elektronických technologií se připravuje nová éra klubové hudby, mediálního zvuku, audiovizuálního světa? Schmidt mluví i o své sólové tvorbě a nechybějí výpovědi velkých hudebních osobností.

CAN a já

Michael P. Aust, Tessa Knapp
Německo / 2022 / 85 min.
sekce: Zkouška sirén
Česká premiéra
noimage
Komentovaná projekce přibližuje estetiku a myšlenky afrofuturismu, podle kterého najdou Afroameričané spravedlnost až v diaspoře mimo planetu Zemi. Na velké osobnosti minula (Sun Ra, Miles Davis) dnes navazují další, v přirozené proměně, ale i záměrném odkazu na toto prolínání občanského vzdoru, sci-fi, mystiky a hudby (Janelle Monáe, Flying Lotus, Ibeyi). Od klasické sci-fi Space is the Place po AV díla současných hudebníků, rozvíjejících nová témata.

Pavel Klusák: Afrofuturismus, hudba, film

90 min.
sekce: Zkouška sirén
Připravte se na neúspěch: dokument o Negativland
Pohled na 40 let subverzivní tvorby amerického kolektivu Negativland. Šli byste si za svou tvorbu sednout do vězení? Říká se, že neměli nikdy hitový singl, zato měli hitový soudní proces. Mediální koláže, kterými Negativland od konce 70. let předbíhali éru webového sdílení, vyústily i do singlu nazvaného U2. Soudem uložený trest skupina zdokumentovala tak, že vznikl velkolepý artefakt. A také vyprávění o morálních standardech kolem autorských práv a intelektuálního vlastnictví. „Média přicházejí do našich domovů: jejich obrazy a zvuky tečou do našich obýváků. Pokládám je tedy za svoje – a chci mít právo s nimi nakládat,“ říká člen Negativland Don Joyce.

Připravte se na neúspěch: dokument o Negativland

Ryan Worsley
Spojené státy / 2022 / 99 min.
sekce: Zkouška sirén
Česká premiéra
Sun Ra: Joyful Noise
Jazzový kapelník a vizionář Sun Ra tvrdil, že se narodil na Saturnu: jako prorok z hvězd se ocitl na Zemi s posláním vyvést černé bratry a sestry z rasistické společnosti do lepšího místa. Sun Ra a jeho jedinečná komunita, „intergalaktický“ orchestr s výjimečnou hudbou, kostýmy a filozofií, jsou předmětem klasického dokumentu vzniklého ve Francii v roce 1980. „Když na zkoušce zahraješ chybu, způsobí to změnu ve vesmíru.“ Uvádíme v rámci tématu Afrofuturismus a kinematografie.

Sun Ra: Joyful Noise

Robert Mugge
Spojené státy / 1980 / 60 min.
sekce: Zkouška sirén
Česká premiéra
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms