26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

Zkouška sirén

Kontakt s aktuálním světovým hudebním dokumentem a experimentem. Co z dnešní záplavy hudby skutečně funguje? Existuje ještě dnes umění zvuku (a umění naslouchat!), které má sílu mytických Sirén?

výpis filmů

Delia Derbyshire – Mýty a legendární nahrávky
Jak vyprávět o průkopnici elektronické hudby, která došla satisfakce až po své smrti, po objevení 267 cívek magnetofonových pásků? Derbyshire je autorkou slavné znělky sci-fi seriálu Doctor Who – a toto dokudrama vidí i ji samotnou jako cestující časem. Pro novátorku ve zvukových uměních byl zvuk útočištěm, v němž mohla realizovat svou kreativitu, ženskost i modernost. Outsiderská ženská osobnost poválečné éry ve Velké Británii a v experimentálním studiu BBC Radiophonic Workshop ožívá prostřednictvím hudebnice Cosey Fanni Tutti (ex-Throbbing Gristle) a její práce se zvuky z Deliina archivu.
osobní program

Delia Derbyshire – Mýty a legendární nahrávky

Caroline Catz
Velká Británie / 2020 / 101 min.
sekce: Zkouška sirén
Česká premiéra
Ferreyra
Beatriz Ferreyra je výjimečná osobnost na autorské scéně elektroakustické konkrétní hudby. Žije ve Francii, ale je argentinského původu. Pro svou experimentální hudbu si rozvinula vlastní jazyk. Krátký dokument přijímá jako scénář různé partitury, zvuky, mlčení a radikální návrh, aby obraz sloužil zvuku, a ne naopak.
osobní program

Ferreyra

Tamara García Iglesias, Xabier Erkizia
Španělsko / 2020 / 19 min.
sekce: Zkouška sirén
Mezinárodní premiéra
Italo Disco – Jiskřivý zvuk osmdesátých let
Hudba spojuje, ale také umí podtrhnout odlišnost. Výlet do jiného času a prostoru, možná až na jinou planetu, vede do epochy, kdy se miliony Evropanů oddávaly syntetickým zvukům, chytlavým melodiím a více či méně podivným anglickým textům, to vše často v kombinaci s insitně futuristickými videy. Důkladná lekce přibližuje kybernetickou snivost stylu „italo disco“ i okolnosti tehdejšího hudebního průmyslu. Žánr se zrodil v Itálii, novou energii dodalo Německo, tančila celá planeta. Analytický dokument připomíná, jak je důležité mít po ruce svobodnou, ideologií nekontaminovanou únikovou hudbu.
osobní program

Italo Disco – Jiskřivý zvuk osmdesátých let

Alessandro Melazzini
Německo, Itálie / 2021 / 62 min.
sekce: Zkouška sirén
Světová premiéra
Summer of Soul (... aneb Když se revoluce nesměla vysílat)
V roce 1969 se nekonal jen Woodstock. V newyorském parku Mount Morris po šest týdnů pulsoval Harlem Cultural Festival, který se stal velkolepým setkáním afroamerických muzikantů a jejich početného publika. Záznamy přibližují, jak intenzivně tu tehdy vystoupili Stevie Wonder, Mahalia Jackson, Nina Simone, The 5th Dimension, The Staple Singers, Sly and the Family Stone a mnozí další. Přesto byl festival ve své době pokládán za cosi obskurního a menšinového. Film muzikanta Ahmira Questlova Thompsona, oceněný velkou cenou poroty na Sundance 2021, zkoumá, čím to – a dává prostor výbušně energické hudbě.
osobní program

Summer of Soul (... aneb Když se revoluce nesměla vysílat)

Ahmir “Questlove” Thompson
Spojené státy / 2021 / 117 min.
sekce: Zkouška sirén
Evropská premiéra
Symfonie hluku – Revoluce Matthew Herberta
Pochopit svět skrze zvuk: tuto ambici nabízí publiku britský producent Matthew Herbert. Jeho cesty za zvukem jsou motivované společenskými a politickými otázkami v dnešním světě. Co uslyšíme při naslouchání životu průměrného vepře, který je součástí jatečního a potravinářského průmyslu? Jak mění brexit zvuk světa? Prožijeme-li si čin a zvuk káceného stromu, dovíme se víc o naslouchání jiné části světa, než je ta lidská? Portrét konceptualisty, politického umělce, neúnavného poutníka do středu světa zvuku.
osobní program

Symfonie hluku – Revoluce Matthew Herberta

Enrique Sánchez Lansch
Německo / 2021 / 96 min.
sekce: Zkouška sirén
Východoevropská premiéra
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy