28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

ekologie

výpis filmů

Atirkül ve světě opravdových mužů
V rozlehlých pláních Kyrgyzstánu pěstují muži skupinový sport s dlouhou tradicí. Cílem hry buzkaši je obrat soupeřící družiny jezdců o trofej v podobě mrtvého kozla a udržet se přitom celou dobu na koňském hřbetě. Do tohoto drsného maskulinního světa vstupuje žena Atirkül s podnikavým duchem a smyslem pro humor. Snímek sleduje všední dny svéhlavé milovnice koní Atirkül, jejíž ambicí je vybudovat vlastní tým hry buzkaši z místních mladých mužů a zachovat tak dědictví svého rodného kraje. Etnografický pohled se přitom střídá s ryze osobním a postupně vyjevuje možnosti překonávání genderových rolí.„Říkají, že to není pro ženy! To mě znejisťuje. Ale nesejde na tom, prostě následuji své srdce.“

Atirkül ve světě opravdových mužů

Janyl Jusupjan
Kyrgyzstán, Česká republika, Francie / 2023 / 65 min.
sekce: Česká radost, Ji.hlava Online
Světová premiéra
Bílá tráva
Slovem dzud se v Mongolsku označují extrémně studené zimy znemožňující dobytku vyhrabat si zpod sněhu potravu. Zásadní proměnu života pastevců, způsobenou klimatickou změnou, zachycuje dokumentární portrét vícegenerační rodiny, které vlivem častějších dzudů hrozí, že přijde o tradiční zdroj obživy.„Objevil jsem film jako skutečně úžasný vizuální jazyk, který nám pomáhá přenést se na různá místa a představit nám různé postavy a emoce, které bychom jinak možná nepocítili.“ – Justin Kim WooSŏk

Bílá tráva

Justin Kim WooSŏk
Mongolsko / 2022 / 16 min.
sekce: Ji.hlava Online, Krátká radost
Evropská premiéra
Farma Květná
Dokumentární reportáž Farma Květná sleduje osudy tří mladých mužů, kteří si sáhli na dno, žili v dětských domovech, v pasťácích, na ulici. Nyní našli práci a s ní i nepoznaný pocit smysluplnosti a vlastní hodnoty na Farmě Květná, jíž založil bývalý úředník ministerstva vnitra Ferdinand Raditsch. Nabízí v ní neortodoxní podporu těm, jimž okolnosti předurčily nevýhodnou startovací čáru.

Farma Květná

Jan Gebert
Česká republika / 2023 / 26 min.
sekce: Dokument ČT, Ji.hlava Online
Film již měl českou festivalovou premiéru.
Jiříkovo vidění
„Myslela jsem si, že to půjde snáz,“ připouští režisérka Marta Kovářová v půlce filmu. Formou živého deníku v něm zachytila boj svého otce za klimatickou spravedlnost. Jiří Svoboda z Ústavu fyziky materiálů Akademie věd přišel s geniálně jednoduchým nápadem, jak snížit emise skleníkových plynů. Navrhuje globální zpoplatnění uhlíku. Brněnský vědec za doprovodu dceřiny kamery a písní navštěvuje lokální protestní setkání i světové ekologické summity. Nakažlivé odhodlání obou protagonistů ale naráží na liknavost politiků a političek a nepružnost mocenských struktur. Svobodu přesto neopouští humor a víra, že určité věci má smysl dělat zkrátka proto, že jsou správné.„Chtěla jsem filmem prověřit, proč by to na světě nemohlo fungovat tak, jak si táta v kuchyni představuje.“ — Marta Kovářová.Citát z časopisu dok.revue.

Jiříkovo vidění

Marta Kovářová
Slovensko, Česká republika / 2023 / 77 min.
sekce: Česká radost, Ji.hlava Online
Mezinárodní premiéra
Kdybych se chtěla naučit padat
Slyšela jsem o pánovi, co trénuje holuby, aby padali k zemi. Vypustí je z klece, holubi krouží vysoko na nebi. Pak dá člověk znamení a holubi začnou padat. Ta představa mě vyděsila i uchvátila zároveň. Nechápu, jak je to možné a chtěla bych to zjistit. (text autorky)

Kdybych se chtěla naučit padat

Hana Slaninová
Česká republika / 2023 / 7 min.
sekce: FAMU uvádí, Ji.hlava Online
Světová premiéra
Lesní žal
Dětem na Vysočině chybí lesy, které vzala klimatická změna a kůrovcová kalamita. Jak se s touto ztrátou vyrovnávají a v čem pomáhá projekt Školního lesa? Na tyto a mnohé další otázky hledala odpověď environmentalistka Barbora Klocová. Na kameru natočila celkem 31 osobních rozhovorů s dětmi a dospívajícími z Vysočiny ve věku 8 až 18 let.

Lesní žal

Barbora Klocová
Česká republika / 2023 / 26 min.
sekce: Dokument ČT, Ji.hlava Online
Film již měl českou festivalovou premiéru.
Mocná Afrin: V čase záplav
Časosběrný snímek sleduje pět let života osiřelé dívky Afrin, která žije se svými pěstouny na ostrůvku na řece Brahmaputra. Posledních několik let oblast sužují silné deště a ničivé povodně způsobené klimatickou změnou si berou obydlí i životy jejích obyvatel. Přeživší se stěhují do měst a nechávají za sebou zdevastovanou přírodu. Díky své hrdosti a odvaze se i Afrin podaří dostat do civilizace, kde se snaží najít lepší život a svého zmizelého otce. Vizuálně podmanivé záběry na zavodněnou krajinu a příběh dívky, která nechce být obětí okolností, vypovídají o současném konfliktu lidstva a přírody. „Brahmaputra znovu a znovu vypráví nové příběhy.“

Mocná Afrin: V čase záplav

Angelos Rallis
Řecko, Francie / 2023 / 91 min.
sekce: Ji.hlava Online, Svědectví
Česká premiéra
O sněhu a o nás
Sněhu je rok od roku méně a lidi se s tím nechtějí smířit. Snímek O sněhu a o nás je o tom, co všechno jsme ochotní udělat, abychom se se sněhem ještě nemuseli rozloučit.

O sněhu a o nás

Viktorie Aldabagh
Česká republika / 2023 / 7 min.
sekce: FAMU uvádí, Ji.hlava Online
Světová premiéra
Vznáší se nad námi
Velké události našich životů i planety často začínají něčím nepatrným. Autorka proto pod mikroskopem zkoumá různé druhy komárů i příběhy z dětství. Vědecká fakta o drobných krvesavých tvorech se v přízračném vyprávění mísí s osobními vzpomínkami. Kvůli pochopení minulosti a přípravě na budoucnost si obojí žádá stejnou pozornost. „Pokaždé, když si myslíte, že právě žijeme v nějaké poslední, nepřehledné bitevní aréně a že to všechno špatně skončí, uvědomíte si, že nic doopravdy nekončí.“

Vznáší se nad námi

Hanna Kaihlanen
Finsko / 2023 / 16 min.
sekce: Ji.hlava Online, Krátká radost
Světová premiéra
Železná kráva
Snímek zachycuje vztah mezi hospodářem a jeho dobytkem. Protagonistou je Milan Kazda, starosta jediné energeticky soběstačné obce v ČR – Kněžice. Druhou postavou je jeho kráva, která je neustále hladová a vyžaduje pozornost a starostlivost. Jelikož je neustálým břemenem a zátěží, je pro hospodáře v přeneseném smyslu krávou železnou.

Železná kráva

Barbora Aradská
Česká republika / 2023 / 8 min.
sekce: FAMU uvádí, Ji.hlava Online
Světová premiéra
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms