27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
1970
play
1970
1970
1970

1970

režie: Tomasz Wolski, Tomasz Wolski
originální název: 1970
země: Polsko
rok: 2021
délka filmu: 70 min.

synopse

V prosinci roku 1970 vypukly v komunistickém Polsku nepokoje jako reakce na náhlé zdražení masa a základních surovin. Odezva vládnoucí garnitury na dělnické stávky, demonstrace a protesty byla tvrdá. Filmová rekonstrukce by mohla být strhujícím hraným dramatem, ovšem režisér zobrazuje tehdejší události pomocí animovaných loutek a archivních audiovizuálních záznamů. Ústřední linii snímku tvoří záznamy telefonických hovorů svérázných pohlavárů, jejichž konverzace stojí na pomezí absurdního dramatu a černé grotesky. Z otázek, kdo je tehdy nahrával a proč je naopak bouřící se dav němý, však přesto mrazí.


„Venku lidé bojují o příslovečný chléb a tito muži sedí obklopeni pomeranči, lahvinkami a hrozny. Je zde propast. A když dosáhne skutečně extrémních úrovní, lidé vyjdou do ulic.“

 

Polský institut v Praze je partnerem 25. MFDF Ji.hlava.

biografie

Tomasz Wolski (1977) je polský režisér, scenárista a střihač. Po studiu žurnalistiky absolvoval dokumentární tvorbu ve Varšavě a filmovou a televizní režii v Lodži. Účastnil se Berlinale Talents, je členem European Film Academy a držitelem festivalových ocenění z Palm Springs, LA, Krakova i Ji.hlavy.

více o filmu

režie: Tomasz Wolski, Tomasz Wolski
producent: Anna Gawlita
scénář: Tomasz Wolski
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy