Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Abdel: Between the Enemies

Abdel: Between the Enemies

originální název: Abdel: Between the Enemies
země: Dánsko
rok: 2020
délka filmu: 30 min.

synopse

Snaha překlenout příkopy ve společnosti vedla ke vzniku tohoto pozoruhodného a v zahraničí oceňovaného projektu. V každé epizodě se tváří v tvář potkají dva lidé se zcela odlišnými postoji – včetně těch, kteří si například píší nenávistné vzkazy na sociálních sítích. Moderátorem je uznávaný novinář Abdel Azíz Mahmoud a cílem samozřejmě není aktéry pořadu usmířit, ale dosáhnout toho, aby byli ochotni diskutovat a poslouchat argumenty toho druhého. (30 minut)

další filmy v sekci

Ambulance
Výjimečně komplexní vhled do každodenního nasazení pohotovostních zdravotnických týmů. Každá z hodinových epizod zachycuje dramatickou službu z pohledu všech zúčastněných, od telefonních operátorek přijímajících přes tři tisíce telefonátů denně až po samotné osazenstvo vozů záchranné služby.

Ambulance

Jo Hughes, Bruce Fletcher
Velká Británie / 2016 / 60 min.
sekce: Reality TV
Holky v divočině
Skupina rozmazlených dánských středoškolaček, zvyklých na pohodlí civilizovaného světa, poznává, jak náročné je přežít v tvrdých podmínkách divočiny. Rodiče dívkám dopřáli všechno, co bylo v jejich středostavovských možnostech, a teď mají na krku nesamostatné, zhýčkané děti. Nezbývá, než je nechat dva týdny žít na Borneu – díky fyzicky náročným úkolům se dívky učí postarat se samy o sebe, pouze se základním vybavením, pod dohledem kamer a přísného vůdce.  

Holky v divočině

Bethel Ravn Berthelsen, Jesper Ærø
Dánsko / 2011 / 47 min.
sekce: Reality TV
Evropská premiéra
Řekni mi, proč jsem single
Může dát cizí život odpověď na naše otázky? Lex a Naomi jsou dva z šestnácti milionů nezadaných Britů. Aby zjistili, proč jsou single, podnikají cestu do soukromí toho druhého. Skrze rozhovory s rodiči, expartnery, kolegy nebo přáteli odhalují nejen chyby toho druhého, ale i své vlastní.

Řekni mi, proč jsem single

Juliet Riddell
Velká Británie / 2013 / 47 min.
sekce: Reality TV
Česká premiéra
Naked Attraction
Moderní pojetí rande je dle tvůrců tohoto konceptu příliš složité, a proto se rozhodli výběr zjednodušit a jít k potenciálním partnerům tak blízko, jak je to jen možné. Nabízejí provokativní dating show, ve které si její účastníci vybírají své protějšky pouze podle detailů jejich nahého těla včetně pohlavních orgánů.

Naked Attraction

Velká Británie / 2016 / 50 min.
sekce: Reality TV
Česká premiéra
Sestřičky
Po dobu jednoho roku sledovali tvůrci práci zdravotních sester v různých prostředích – v domácnostech, nemocnicích i na zahraniční misi. Cyklus je zevrubným vhledem do problematické oblasti českého zdravotnictví a vypráví o ženách a muži, které spojuje odpovědnost, stres a nevysoké finanční ohodnocení.

Sestřičky

Bára Kopecká
Česká republika / 2019 / 40 min.
sekce: Reality TV
Světová premiéra
Secret Mayor
Starostové z několika nizozemských měst přicházejí s poměrně netradičním řešením problémů. Za pomoci skrytých kamer se maskovaní jako novináři či noví sousedé infiltrují do jednotlivých místních komunit. Chtějí tak pochopit jejich smýšlení, aby mohli snáz řešit problémy sužující jimi spravované město.

Secret Mayor

Nizozemsko / 2019 / 60 min.
sekce: Reality TV
Česká premiéra
Ptáčata III
Pokračování dokumentárního cyklu, který řadu let sleduje třídu romských dětí z brněnského Bronxu. V prvních dvou sériích se děti naučily pracovat s kamerami, aby přinesly ojedinělé svědectví o životě svém a svých rodin. Třetí série pokračuje ve sledování individuálních příběhů dnes již dospívajících.

Ptáčata III

Kamila Zlatušková
Česká republika / 2019 / 52 min.
sekce: Reality TV
Světová premiéra
Sbohem, šikano
Peter Mygind se po traumatizujícím zážitku napadení svého syna rozhodne ve svém školícím programu bojovat proti šikaně. Ve spolupráci s typickou veřejnou střední školou se v dokumentárním cyklu snaží dokázat, že šikana je problém sociální, a ne osobnostní.

Sbohem, šikano

Maria Thastum
Dánsko / 48 min.
sekce: Reality TV
Česká premiéra
Provedu: Přijímač
Jak vypadá výcvik v dnešní české profesionální armádě, zachycuje dokumentární snímek o skupinách rekrutů, kteří se účastní vstupního kurzu, jenž rozhodne o jejich přijetí. Observační dokument ukazuje každodenní vojenský dril i to, jak se proměňuje myšlení a chování „civilů“, kteří ho podstupují.Vedoucí projektu: Pepe RafajNámět: Pepe Rafaj, Radim Špaček

Provedu: Přijímač

Benjamin Tuček, Markéta Ekrt Válková
Česká republika / 2017 / 40 min.
sekce: Reality TV
Down the Road
Předsudky a stereotypy vedou k přesvědčení, že Downův syndrom představuje v životě člověka nepřemožitelnou překážku, jež mu nedovolí žít normální život. Seriál ukazuje skupiny mladých lidí s hendikepem, kteří se vydávají na dobrodružnou cestu kolem světa, na které čelí nevšedním výzvám i nástrahám běžného života

Down the Road

Belgie / 2018 / 30 min.
sekce: Reality TV
Česká premiéra
Bomb Patrol Afghanistan
Třídílná minisérie Discovery Channel zacílena na americké jednotky v Afghánistánu specializované na odstraňování podomácku vyrobených nášlapných bomb. Různé druhy kamer, z jejichž záběrů je pořad složen, jsou součástí válečné technologie, na kterou se série především zaměřuje. Z animací, které divákům přehledně představují, jak fungují podomácku sestrojené bomby, i z komentářů přirovnávajících vojenské automobily k vozům z filmu Mad Max lze vyčíst, že pravými hrdiny této série jsou válečné stroje.

Bomb Patrol Afghanistan

Spojené státy / 2011 / 44 min.
sekce: Reality TV
Česká premiéra
noimage
Experiment, v němž deset kandidátů prožívá katastrofický scénář. Sluneční erupce způsobí výpadek elektrické a mobilní sítě. Pět jich žije v moderním domě, pět na farmě. Blackout trvá čtrnáct dnů, během nichž mohou mezi sebou navázat spolupráci. Pořad velmi rezonoval v dalších médiích i ve švédské veřejnosti. (45 minut)
osobní program

Blackout

Švédsko / 2019 / 76 min.
sekce: Reality TV
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt