28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Alchymická pec
play
Alchymická pec
Alchymická pec
Alchymická pec
Alchymická pec

Alchymická pec

režie: Jan Daňhel, Adam Oľha
originální název: Alchymická pec
země: Česká republika, Slovensko
rok: 2020
délka filmu: 118 min.

synopse

Jan Švankmajer se po dotočení svého posledního celovečerního filmu Hmyz sám stal aktérem natáčení. Jeho tvůrčí metodu poodkrývají Jan Daňhel a Adam Oľha, kteří s mezinárodně uznávaným autorem filmů, grafik, plastik a neortodoxních myšlenek strávili tři roky. Mohli tak zachytit konkrétní situace i obecné úvahy o jídle, fetiších, konci člověka i západní civilizace. Hravý, asociativní a taktilní portrét, jehož proměnlivá podoba nastiňuje různé možnosti, jak uchopit imaginativní myšlení, doplňují pohledy kolegů a přátel, především producenta Švankmajerových filmů Jaromíra Kallisty. Prostřednictvím vzpomínek, snů a archivních záběrů filmem prostupuje umělcova manželka a múza Eva.
 
 
„Chtěli jsme vytvořit formálně nezávislý film, který nebude kopírovat Švankmajerův rukopis. Stejně jako v alchymii jsme vycházeli ze tří navzájem propojených principů. Konkrétně šlo o Jana Švankmajera, Jaromíra Kallistu a Evu Švankmajerovou. Velmi důležitým prvkem byla i surrealistická skupina, Švankmajerova druhá rodina.“ A. Oľha

Q&A s tvůrci Adamem Ol'hou a Janem Daňhelem:


biografie

Jan Daňhel (1971) vystudoval střih na FAMU, kde nyní přednáší. Je členem Skupiny českých a slovenských surrealistů, fotografem a střihačem řady filmů, mj. Švankmajerova Hmyzu (2018).
 
Kameraman, dokumentarista a fotograf Adam Oľha (1984) studoval na Katedře dokumentární tvorby FAMU. Za rodinný deník Nový život (2012) obdržel na Ji.hlavě Cenu diváků. Podílel se na dokumentárních seriálech Česká fotka, Arzenál nebo Nemocnice v první linii. Na Hmyzu spolupracoval také jako kameraman.
 

více o filmu

režie: Jan Daňhel, Adam Oľha
producent: Jaromír Kallista, Zuzana Mistríková, Ľubica Orechovská
kamera: Jan Daňhel, Adam Oľha, Jakub Halousek
střih: Jan Daňhel
zvuk: Ivo Špalj, Tobiáš Potočný
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms