27. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Alternativní pravda

Alternativní pravda

režie: Kristýna Pěničková
země: Česká republika
rok: 2021
délka filmu: 8 min.

synopse

"Alternativní pravda je termín, který byl v roce 2017 zařazen do Urban Dictionary, a v současnosti se stává jedním z nejběžněji používaných, často právě v kontextu s probíhající pandemií. S rozmachem nejrůznějších informačních kanálů se rozšiřuje i lidské vnímání a následná potřeba vlastní interpretace toho, co za pravdu považujeme. Lidé si častěji, než dříve, kladou otázky: “Existuje jedna pravda?“ a “Jak si něco takového může myslet?“ 
Dokument se dotýká těchto otázek."

(text režisera)
 

biografie

Alžbětě Petrův je 22 let, vystudovala francouzské GJN a poté se věnovala restaurování. Ráda propojuje umění a vědecké poznatky. V minulosti pracovala se sociálními problematikami, zejména v evropském prostředí. Ráda pracuje nejen s teoretickými poznatky, ale i s lidskými vjemy, které mohou tyto poznatky umocnit. Zabývá se kvalitativním výzkumem. Momentálně směřuje svou tvorbu zejména k vizuální antropologii- etnografickému filmu a digitální antropologii. Snaží se spojit svůj výzkum s uměleckými prvky.
 
Kristýně Pěničkové je 21 let a odjakživa měla potřebu se vyjadřovat, nejprve především tancem a herectvím. Studuje produktový design, který ji nabízí další možnosti projevu, zase jinými způsoby. Z posledních let má zkušenost s natáčením studentských filmů. Zajímají ji lidi, ráda poznává jejich osobnost a povahu. Pozoruje dění kolem sebe, fungování společnosti, okolí, světa. Tvorbou dokumentu v posledních měsících našla prostředek, jak své postřehy a poznatky ztvárnit audiovizuálně.
 

více o filmu

režie: Kristýna Pěničková
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy