28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Atomic Café
Atomic Café

Atomic Café

režie: Pierce Rafferty, Kevin Rafferty, Jayne Loader
originální název: The Atomic Cafe
země: Spojené státy
rok: 1982
délka filmu: 86 min.

synopse

Kultovní koláž archivních materiálů ze 40. až 60. let minulého století přináší absurdně humorný pohled na život v atomovém věku. Podvratná juxtapozice amerických propagandistických snímků, naučných filmů, reklam či novinových zpráv přináší mediální obraz světa, ve kterém vyrůstala generace dnešních šedesátníků a šedesátnic. Studenoválečná paranoia a hrozba nukleární války se do jejich životů propsala v mnoha bizarních podobách. Dobová média vytvořila jakýsi hypotetický vesmír, paradoxní nukleární kulturu vybuchujících jaderných bomb, válečného heroismu a populárních písní s atomovou tematikou.

„Film Atomic Café naznačuje určité jizvy na duši země a odváží se i zesměšňovat zvrácenou směsku našeho utopismu a paranoii.“

---
Zdroj citátu: https://www.villagevoice.com/2018/07/31/newly-restored-the-atomic-cafe-is-just-as-vital-as-ever/

biografie

Kevin Rafferty (1947–2020), americký dokumentarista, vystudoval architekturu na Harvardu a film na Kalifornské akademii. Byl lektorem Michaela Moora při natáčení Roger & Me (1989). Mezi jeho snímky patří Blood in the Face (1991) nebo The Last Cigarette (1999).

Pierce Rafferty (* 1952), bratr Kevina Raffertyho, se roku 1982 přesunul do New Yorku, kde spoluzaložil Pertified Films, jeden z prvních archivů zaměřených na nezávislé filmy. Je ředitelem muzea Henry L. Fergusona ve státě New York.

Jayne Loader (* 1951) pochází z Texasu. Od 90. let se zabývá novými médii. Psala jeden z prvních blogů. Roku 1989 vydala knihu Between Pictures. Vystupuje v knize Timothy Learyho What Does WoMan Want?

více o filmu

režie: Pierce Rafferty, Kevin Rafferty, Jayne Loader
producent: Kevin Rafferty, Jayne Loader, Pierce Rafferty
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms