28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Autoportrét
play
Autoportrét
Autoportrét
Autoportrét
Autoportrét
Autoportrét

Autoportrét

režie: Joële Walinga
originální název: Self-Portrait
země: Kanada
rok: 2022
délka filmu: 66 min.

synopse

Jak vypadá svět z jiného než lidského pohledu? Překvapivě poetický snímek, který lze směle označit za zástupce pure cinema, nás prostřednictvím záběrů z bezpečnostních kamer z nejrůznějších koutů světa bere na pouť napříč ročními obdobími. Jednotlivé, na první pohled neutrálně zaznamenané útržky života vypadají jako rozpohybovaná výtvarná plátna či pohlednice, jež nám umožňují navštívit místa, která bychom jinak nikdy nenavštívili. Kamery, jakožto nástroje dohlížení, vyjevují nečekanou krásu industriálních prostorů, soukromých objektů i přírodní krajiny.

Autoportrét přebírá zodpovědnost za vlastní interpretace, představy a fikce každého okamžiku, ale stále se snaží nechat prostor subjektivnímu pohledu diváků a umožnit jim, aby si našli svůj vlastní smysl nebo pronikli do vlastních představ.“

biografie

Kanadská filmařka a vizuální umělkyně Joële Walinga (* 1988) pochází z Calgary. Studovala intermédia na Univerzitě NSCAD v Halifaxu a na Univerzitě Concordia v Montrealu. Její první celovečerní dokument Bůh tě srovná měl premiéru na DOXA Documentary Film Festival a uvedl jej také jihlavský festival. Její filmy se také dostaly do programu festivalů v Oberhausenu, SXSW nebo Rencontres Internationales.

více o filmu

režie: Joële Walinga
producent: Joële Walinga
střih: Joële Walinga
sound design: Ines Adriana
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms