Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Beatrix
Beatrix
Beatrix

Beatrix

režie: Milena Czernovsky, Lilith Kraxner
originální název: Beatrix
země: Rakousko
rok: 2021
délka filmu: 95 min.

synopse

Beatrix je sama doma. Po většinu času. V domě, který jí nepatří. Který jen dočasně obývá. Víc se toho o hlavní aktérce filmu ani okolnostech jejího pobytu nedozvíme. Situačně laděný snímek, pracující s herci a prvkem inscenace, se právě díky omezenému množství informací, kterých se divákovi dostává, ve výsledku stává svébytnou existenciální studií. Do popředí vystupují momenty plynutí času, bezúčelného setrvávání v okamžiku. Navíc kamera, permanentně zaměřená na hlavní představitelku filmu, nám zprostředkovává její v prostoru zachycovanou tělesnost zároveň jako blízkost i jako něco cizího.

 

Naším záměrem nebylo vymýšlet si příběh, jako spíše vytvořit postavu, kterou jsme chtěli ukázat ve zdánlivě nahodilém okamžiku jejího života. (Lilith Kraxner)

biografie

Rakouská umělkyně Milena Czernovsky (1993) studuje na univerzitě ve Vídni scénografii a věnuje se také filmové scenáristice a režii. Rakouská filmařka Lilith Kraxner (1995) v počátcích své tvorby experimentovala s analogovým filmem při působení na Die Schule für unabhängigen Film (Friedl Kubelka School for Independent Film) ve Vídni.

více o filmu

režie: Milena Czernovsky, Lilith Kraxner
hrají: Eva Sommer
producent: Milena Czernovsky, Lilith Kraxner, Lara Bellon
kamera: Antonia de la Luz Kašik
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt