28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Bohemia docta aneb Labyrint světa a lusthauz srdce (Božská komedie)

Bohemia docta aneb Labyrint světa a lusthauz srdce (Božská komedie)

režie: Karel Vachek
originální název: Bohemia docta aneb Labyrint světa a lusthauz srdce (Božská komedie)
země: Česká republika
rok: 2000
délka filmu: 294 min.

synopse

Egon Bondy prorokuje peklo globálního kapitalismu, Jim Čert se přiznává ke spolupráci s StB, Jaroslav Foglar nemůže najít otvírák na pivo, zatímco Ivan Diviš komentuje svůj vlastní pohřeb. Režisér Krejčík nemůže natáčet, a tak zuří Vachkovi před kamerou. Karel Vachek uprostřed bitvy pokleká před vynálezcem semtexu... Česká republika na konci 90. let. Rozsáhlý filmový esej, který zkoumá stav a skryté podhoubí české vzdělanosti, přerůstá ve zvláštní přírodní metaforu. Les českého myšlení se vzájemně propojuje, vyživuje a ovlivňuje skrytými vlákny, díky nimž i to zdánlivě odumřelé či zahubené opět vstává z mrtvých. Součástí tohoto procesu se stává i sám film. 

biografie

Karel Vachek (1940) vytváří mnohovrstevnaté filozoficko-společenské filmové eseje a v roce 2004 vydal knihu Teorie hmoty. Filmy: Moravská Hellas (1963), Spřízněni volbou (1968), Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství (1992), Co dělat? (Cesta z Prahy do Českého Krumlova aneb Jak jsem sestavoval novou vládu) (1996), Bohemia docta aneb Labyrint světa a lusthauz srdce (2000), Kdo bude hlídat hlídače aneb Klíč k chaloupce strýčka Toma (2002), Tmář a jeho rod aneb Slzavé údolí pyramid (2011).

více o filmu

režie: Karel Vachek
hrají: John Bok, Egon Bondy, Vratislav Brabenec, Stanislav Brebera, Eugen Brikcius, Jim Čert, Ivan Dejmal, Ivan Diviš, Pavel Dostál, Jaroslav Foglar
scénář: Karel Vachek
kamera: Karel Slach
střih: Renata Pařezová
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms