28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Cesta kolem domova za 60 dní
play
Cesta kolem domova za 60 dní

Cesta kolem domova za 60 dní

režie: David Schwartz, Vlad Petri, Teona Galgotiu, Laura Pop, Andra Tarara, Alina Manolache, Alexandru Solomon
originální název: Călătorie în jurul casei în 60 de zile
země: Rumunsko
rok: 2020
délka filmu: 83 min.

synopse

Pásmo rumunských filmů, vzniknuvších v důsledku izolace a karantény letošního jara, ukazuje, jakými způsoby je možné vyrovnat se s krizí. Lyrická montáž starých záběrů, zasazených do kontextu izolace, vedle videoartové kompilace z veřejných kamer z celého světa budí melancholii, zatímco loutková pohádka kritizuje státní a kapitalistický aparát v době krize. Snímek, sestávající z osobních archivů, funguje jednak jako citlivá výpověď, zároveň však jako exkurz do rumunské historie. Žánrový mix doplňuje hravá animace a sci-fi snímek o návštěvě mimozemšťana v době koronaviru.

 

„Opuštěné ulice vypadají naprosto stejně jednoho večera v abchazském Suchumi jako v odpolední Bukurešti během celostátní izolace.“ z filmu Cesta kolem domova za 60 dní 


biografie

Alina Manolache (1990) je rumunská režisérka, spisovatelka a producentka dokumentárních filmů. Její filmy byly promítány na festivalech Visions du Réel a IDFA.
 
Alexandru Solomon (1966) je jedním z předních politicky angažovaných filmařů z východní Evropy na mezinárodní dokumentární scéně. Vyučuje na University of Arts v Bukurešti a je prezidentem asociace One World Romania.
 
Laura Pop je oceněná vizuální vypravěčka z rumunského Sibiu. Pracovala na různých animovaných projektech, ve filmu i v divadle.
 
Andra Tarara (1994) je rumunský dokumentarista a umělec. Vystudovala film a televizi UNATC a vizuální antropologii na SNSPA v Bukurešti.
 
Vzděláním divadelní režisér, David Schwartz (1985) je coby kulturní pracovník zapojený do několika politicky angažovaných divadelních, filmových a vizuálních projektů. Je koordinátorem Platformy politického divadla v Bukurešti.
 
Vlad Petri (1979) je režisér, producent a kameraman se sídlem v rumunské Bukurešti. Jeho první celovečerní dokument Where are you Bucharest?  (2014) vyhrál nejlepší debut na rumunských výročních filmových cenách v roce 2015.
 
Teona Galgoțiu (1998) organizuje Super IFF a související workshopy o filmu a poezii od roku 2014 a v současné době studuje magisterské studium filmové režie na UNATC v Bukurešti.

více o filmu

režie: David Schwartz, Vlad Petri, Teona Galgotiu, Laura Pop, Andra Tarara, Alina Manolache, Alexandru Solomon
producent: Andrei Tănăsescu
scénář: Alexandru Solomon, Alina Manolache, Andra Tarara, Laura Pop, Teona Galgotiu, Vlad Petri, David Schwartz
kamera: Laurențiu Răducanu, Radu Gorgos, Andrei Butică, Alexandru Solomon
střih: Alina Manolache, Alexandru Solomon, Andra Tarara, David Schwartz, Vlad Petri, Teona Galgoțiu
hudba: The Greener’s Sound Choir Hong Kong, Evgeny Bardyuzha, Sexo Y Fantasia
zvuk: Andrei Boanță
sound design: Ann Kuznetzova, Vlad Voinescu
skladatel: Bob Chilcott
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms