26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Cesta zpátky

Cesta zpátky

režie: Wouters Maurits
originální název: De weg terug
země: Belgie
rok: 2016
délka filmu: 31 min.

synopse

Cesta zpátky je dokumentární poutí do místa a času, které již byly považovány za ztracené. Hlavní postava se snaží nalézt zmizelou vesnici poblíž bývalé mezinárodní železnice, kde její nedávno zesnulá matka strávila své mládí. Minulost a přítomnost do sebe vzájemně pronikají mísením dobových filmových materiálů a detailních záběrů přírody se zašlými fotografiemi. Právě prolnutí dvou médií s odlišným vztahem k času zde tvoří východisko, jež umožňuje objevovat pozůstatky minulého, skryté pod nánosem přítomných jevů, ale také nezadržitelný proud trvání ve zdánlivé neměnnosti.

„Do struktury narace filmu jsou zakomponovány charakteristiky domácího videa, jejichž pomocí se Cesta zpátky pokouší být zosobněným, intimním filmem.“

biografie

Maurits Wouters (1986) je belgický filmový režisér a vizuální umělec. Experimentování s výrazovými možnostmi filmu, videa či fotografie mu slouží k nostalgickým výletům do krajin osobní či historické paměti. Mezi jeho dosavadní snímky patří krátkometrážní Son (2013), který věnoval své nemocné matce, či The Movement of Phill Niblock (2015), portrét ikonického newyorského avantgardního hudebníka a filmaře.

více o filmu

režie: Wouters Maurits
producent: Wouters Maurits
hudba: Jeroen Van de Sande, Ronald Brosens
zvuk: Chris Watson
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy