28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Chemobrionics
play
Chemobrionics
Chemobrionics
Chemobrionics
Chemobrionics

Chemobrionics

režie: Jitka Čejková
originální název: Chemobrionics
země: Česká republika
rok: 2021
délka filmu: 5 min.

synopse

Chemobrionics představují novou multidisciplinární vědní oblast zabývající se vlastnostmi anorganických látek na základě podobnosti s chováním živých systémů. Video ukazuje krásy jednoduchého experimentu zvaného „chemické zahrádky“, kdy se krystalek soli kovu vhodí do vodního skla. Divák sleduje množství barev a hypnotický pomalý růst tubulárních struktur připomínajících rostliny či houby. Vizuální báseň propojuje umění s vědou a nutí diváka přemýšlet, jak nádherný pohled příroda nabízí na něco neživého, co vypadá jako živé.

 

„Pokud máte zahradu a knihovnu, máte vše, co potřebujete.“ (Cicero). Stejně jako římské zahrady sloužily k rozjímání, filozofování a přemýšlení o životě, tak i chemické zahrádky otevírají dveře k filozofickým otázkám, jako co je život a jak vznikl, nebo jak vlastně dokážeme rozeznat biologické systémy od jejich chemických protějšků.

biografie

Jitka Čejková (1982) pracuje v Ústavu chemického inženýrství VŠCHT v Praze. Působila na univerzitě v Trentu v Laboratoři umělé biologie a v současné době se podílí na evropském projektu COST Chemobrionics. Ve svém vědeckém výzkumu se věnuje umělému životu, chemickým robotům a biomimetickému chování kapek.

více o filmu

režie: Jitka Čejková
producent: Jitka Čejková
scénář: Mathis Leemann
střih: Mathis Leemann
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms