28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Coronation
play
Coronation
Coronation
Coronation
Coronation
Coronation
Coronation
Coronation
Coronation
Coronation
Coronation

Coronation

režie: Ai Weiwei
originální název: Coronation
země: Německo
rok: 2020
délka filmu: 113 min.

synopse

Byrokratická mašinerie čínského politického systému rychle a efektivně zpomalila šíření koronaviru již v počátcích krize, ovšem za cenu ještě důslednější kontroly a omezování práv svých občanů. Snímek otevírá otázku, zda je v době pandemie důležitější zachování osobní svobody jednotlivců, nebo ochrana zdraví celé společnosti. Syrové záběry tajně natočené amatérskými kameramany ukazují realitu života v uzavřeném Wuhanu, jeho vylidněných ulic a přísně střežených zdravotnických zařízení. Do jaké míry může stát zasahovat do života svých občanů, je-li v sázce celosvětová humanitární katastrofa?


„Jsem velmi pesimistický ohledně toho, co nás toto všechno naučí. Myslím, že se věci vrátí do normálu, lidé si prostě sundají roušky a vyhodí je do odpadkového koše.“ Ai Weiwei

 

Q&A s Aj Wej-wejem (živě ve čtvrtek 18. 3. od 17.00, v českém znění):

 

biografie

Ai Weiwei (1957) je oceňovaný čínský moderní umělec, filmař a občanský aktivista. Vystudoval animaci na Pekingské filmové akademii a po studiích v New Yorku založil v Číně avantgardní uměleckou skupinu Beijing East Village a realizoval několik výrazných výtvarných, literárních i architektonických projektů. Po čtyřech letech strávených v domácím vězení se v roce 2015 odstěhoval do Berlína, kde otevřel vlastní studio. Ve své tvorbě využívá širokou škálu médií, od sochařství přes film až po sociální média.

více o filmu

režie: Ai Weiwei
producent: Ai Weiwei
střih: Fen Wang
hudba: Ling Ling, Punk god
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms