28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Dezertéři
Dezertéři
Dezertéři
Dezertéři

Dezertéři

režie: Damir Markovina
originální název: Dezerteri
země: Chorvatsko
rok: 2022
délka filmu: 44 min.

synopse

„Před válkou jsem měla mnoho přátel, mnozí z nich už jsou mrtví,“ komentuje jedna z vypravěček školní fotku svých spolužáků*aček. „Měli jsme perfektní život, ale nikdy jsme nebyli spokojeni,“ dodává lakonicky. Gymnázium v Mostaru je spojilo, válka za nezávislost rozdělila. Mozaika vzpomínek na počátek 90. let je skládána z dobových pohlednic a tichých záběrů míst, kde se kdysi válčilo. Jejich dnešní klid kontrastuje s emotivními úryvky z dopisů chorvatských studentů*ek. Popisují v nich svůj útěk za hranice, zážitky z uprchlických táborů i přetrvávající nenávist k nepřátelům, kteří je připravili o domov i mládí.

„Vzali mi všechno, všechno, co jsem měla. Vyhnali mě z domova, okradli mě, uvěznili mého otce, zničili mé město a všechno, co jsem na něm milovala.“

biografie

Filmový, divadelní a televizní herec, režisér a producent Damir Markovina (* 1973) se narodil v Bělehradě, později se přestěhoval do Mostaru. V Záhřebu vystudoval herectví a dokumentární režii. Natočil dva krátkometrážní dokumenty The Shift (2019) a Wait for Me (2021). Oba měly premiéru na festivalu v Sarajevu.

více o filmu

režie: Damir Markovina
producent: Damir Markovina
kamera: Krešimir Štulina
střih: Dora Slakoper
zvuk: Miroslav Piškulić
skladatel: Manja Ristić
výprava: Marko Tadić
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms