28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Dopis Nikolovi
play
Dopis Nikolovi
Dopis Nikolovi
Dopis Nikolovi
Dopis Nikolovi

Dopis Nikolovi

režie: Hara Kaminara
originální název: Lettre à Nikola
země: Belgie
rok: 2021
délka filmu: 50 min.

synopse

Audiovizuální dopis nenarozenému dítěti tvoří intimní zpověď na pomezí osobního a společenského. V zoufalství a frustraci ze stavu světa se rodí svědectví o vykloubené době. Záchranná loď Aquarius, jejíž posádka pomáhá uprchlíkům uvízlým v rozbouřených vodách Středozemního moře, je prostorem imaginace postavené na humanistickém poselství fotografky příběhů lidského neštěstí. Existenciální chvění a schizofrenie prožitků, kde na jedné straně stojí čísla a statistiky mrtvých a přeživších, na straně druhé osobní příběhy uprchlíků. Počátek nového života tváří v tvář civilizaci čelící nejistotě a bezprecedentním obrazům zkázy.


„Přestože jsem chtěla zaznamenat tvé první dny na této zemi, uplynulo hodně času, než jsem pořídila první fotografie. Nevím, co mě děsí víc: představa, že vidím tvou dvourozměrnou reprodukci, nebo skutečnost, že nás odděluje oko kamery.“ (Hara Kaminara)

biografie

Hara Kaminara je „vizuální vypravěčkou“, která se pohybuje na pomezí fotografie, dokumentu, experimentálního filmu a vizuálního umění se zaměřením na sociální témata a otázky. Jako fotografka se účastnila tří záchranných misí lodi Aquarius a s touto zkušeností natočila film Dopis Nikolovi (2020).

více o filmu

režie: Hara Kaminara
producent: Julie Frères
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms