28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Dřevorubci z hlubokého jihu
Dřevorubci z hlubokého jihu
Dřevorubci z hlubokého jihu

Dřevorubci z hlubokého jihu

režie: Lionel Rogosin
originální název: Woodcutters of the Deep South
země: Spojené státy
rok: 1973
délka filmu: 85 min.

synopse

Poslední Rogosinův celovečerní dokument se věnuje jen zdánlivě úzkoprofilovému tématu – problémům ustavování odborového hnutí mezi pracujícími v dřevařském průmyslu na americkém Jihu. Přitom se zde ale setkávají hlavní témata, procházející celou jeho tvorbou – zájem o marginalizované skupiny obyvatel, vystavované tlaku státních institucí, ekonomických subjektů i dědictví historických nespravedlností. Sociální situace námezdních černých a bílých dřevorubců v odlehlé části USA se ale zároveň otevírá jako možnost překlenout díky společným zájmům propast rasově podmíněných předsudků.

„V roce 1972 jsem se od Francise Walterse dozvěděl letmou zprávu o výjimečné skupině lidí, která se dala dohromady nedaleko města Montgomery v Alabamě. Byla to organizace černošských a bělošských družstevních zemědělců, kteří si přivydělávali těžbou borového dřeva pro účely zpracování v papírenském průmyslu. Přestože je historie rozdělila na dva tábory, i tak se dokázali dát dohromady a založit společné družstvo.“

---
Zdroj citátu: https://festival.ilcinemaritrovato.it/en/film/woodcutters-of-the-deep-south/

biografie

Lionel Rogosin (1924–2000) byl americký nezávislý dokumentarista, pro kterého se filmová tvorba stala součástí šířeji pojímaného politického aktivismu. V New Yorku provozoval kino Bleecker Street Cinema, byl zakladatelem a spolu třeba s Jonasem Mekasem jedním z členů hnutí New American Cinema.

více o filmu

režie: Lionel Rogosin
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe Media
Město Jihlava
Kraj Vysočina
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms