28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Druhá strana Marsu
play
Druhá strana Marsu
Druhá strana Marsu
Druhá strana Marsu
Druhá strana Marsu
Druhá strana Marsu
Druhá strana Marsu
Druhá strana Marsu
Druhá strana Marsu

Druhá strana Marsu

režie: Minna Långström
originální název: Mars kuvien takaa
země: Finsko
rok: 2019
délka filmu: 55 min.

synopse

Vandana Verma dennodenně cestuje po Marsu a pořizuje fotografie jeho povrchu. Neopouští při tom laboratoř NASA v kalifornské Pasadeně, odkud řídí mobilní robotické vozítko Curiosity. Pohlcující esejistický dokument se společně s ní a dalšími odborníky na vesmírný výzkum a média zamýšlí nad záběry z planety vzdálené desítky milionů kilometrů. Mars se tak stává ideálním místem pro průzkum našeho paradoxního vztahu k fotografii a úvahu nad tím, zda nám snímky z vesmíru, ale také z různých míst planety, zprostředkovávají realitu, nebo ve skutečnosti vytvářejí její alternativní verzi, k níž bychom měli přistupovat mnohem obezřetněji.

„Obraznost související s planetou Mars odhalje mnohé o našem vztahu k obrazům i o samotné planetě. Cílem tohoto filmu je zhmotnit před námi spektrální kvalitu definice obrazu.“ M. Långström

biografie

Minna Långström (1974) je finská režisérka, jejíž krátké filmy byly uvedeny na festivalech v Tampere, Uppsale nebo Chicagu. Film využívá také jako jeden z prvků ve svých imerzivních uměleckých instalacích, vystavených v řadě světových galerií. Často společenskou optikou pohlíží na to, jakou roli v našich životech zastávají média a technologie a jaké příběhy o více či méně vzdálených světech nám vyprávějí.

více o filmu

režie: Minna Långström
producent: Liisa Karpo
střih: Minna Långström
hudba: Mira Calix
zvuk: Pelle Venetjoki
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms