28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Duchové: Dlouhá cesta domů
play
Duchové: Dlouhá cesta domů
Duchové: Dlouhá cesta domů
Duchové: Dlouhá cesta domů
Duchové: Dlouhá cesta domů

Duchové: Dlouhá cesta domů

režie: Tiago Siopa
originální název: Fantasmas: Caminho Longo para Casa
země: Portugalsko
rok: 2019
délka filmu: 119 min.

synopse

Malebný portugalský venkov skýtá mýty o nadpřirozených bytostech, duších a čarodějnicích, které tamější obyvatele provází každodenním životem a pomáhají jim vzdorovat uspěchané moderní době. Autor se setkává s duchem své zesnulé babičky Marie, která jej zasvěcuje do rodinné historie a tajemných příběhů prostoupených rurální pověrčivostí a spiritualitou. Barvité, sluncem prosycené obrazy venkovské idyly a dialogy jako ze života rozostřují hranici mezi dokumentární etnografickou studií, rodinným archivem a fantaskním hraným filmem o neprobádané portugalské mytologii a její stále živé tradici.


„Chtěl jsem se pokusit vytvořit svět fantazie. Rád vytvářím tento svět, vzdálený od reality, protože chápu víru a pověry své babičky jako součást fantastického světa.“ T. Siopa

biografie

Tiago Siopa je portugalský režisér a dokumentarista. Vystudoval fyziku a dokumentární tvorbu v Lisabonu. Ve svých filmech čerpá z rodinné historie a lokálních příběhů. Jeho celovečerní absolventský snímek Setil (2015) získal na lisabonském festivalu Doclisboa v roce 2015 zvláštní ocenění poroty.

více o filmu

režie: Tiago Siopa
producent: Pedro Duarte, Tiago Siopa
kamera: Tiago Siopa
střih: Tiago Siopa
zvuk: Tiago Siopa
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms