28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

Fragmenty Barbary McCullough

režie: Barbara McCullough
originální název: Fragments of Barbara McCullough (includes Water Ritual 1 and And Other Bits)
země: Spojené státy
rok: 1980
délka filmu: 11 min.

synopse

Dovětek ke zkoumání různých forem rituálů, které autorka prováděla v dlouhometrážním dokumentu Shopping Bag Spirits and Freeway Fetishes: Reflections on Ritual Space z roku 1981. Konkrétně jde o juxtapozici scén z filmu spolu s nikdy nepoužitými záběry a dodělávkami. Losangeleští afroameričtí umělci se zde verbálně i v performanci vztahují k procesu improvizace a opakovanému symbolickému aktu uvolňujícímu skryté síly kreativity a podvědomí. Až psychedelický, surreálný zážitek vtěluje prostřednictvím filmové montáže, grafických prvků a užité hudby ducha rituálu do samotného média filmu.
 
 
“Líbí se mi, jak moje filmy odrážejí rozmanitost prostředí černochů, ze kterého pocházím, stejně jako ostatní okolnosti, které mě ovlivnily. Vždy když na něčem pracuji, snažím se tím ukázat univerzálnost “černé zkušenosti”.” B. McCullough

biografie

Barbara McCullough (1945) je režisérka, triková specialistka a producentka, úzce spojená s hnutím L.A. Rebellion, skupinou afroamerických absolventů Kalifornské univerzity v Los Angeles, kteří mezi šedesátými a osmdesátými lety usilovali o vytvoření černošské alternativy ke klasické hollywoodské produkci. Ve své experimentální tvorbě se orientuje na témata spojená s rituálností, tzv. africkou diasporou a černým feminismem.

více o filmu

režie: Barbara McCullough
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms