28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Gevarova země
Gevarova země
Gevarova země

Gevarova země

režie: Qutaiba Barhamji
originální název: Ard Gevar
země: Francie, Katar
rok: 2020
délka filmu: 78 min.

synopse

Portrét sleduje každodenní život Syřana Gevara, který se svou rodinou odjel do Francie a v Remeši na severovýchodě země chce požádat o azyl. Gevarovou vášní bylo pěstování rostlin na vlastní zahradě a je rozhodnutý se této zálibě věnovat i na novém místě. Na předměstí si pronajímá malý pozemek, aby zde mohl trávit čas se svou rodinou. Film není jen o Gevarově vášni pro zahradničení, ale z překvapivého úhlu ukazuje realitu života válečných uprchlíků v nové zemi a jejich útrapy spojené s žádostí o azyl, jazykovou bariérou či problémem najít si práci a uživit rodinu.

„Film Gevarova země se zabývá otázkou, jak vzniká – prací či hospodařením s půdou – organické pouto mezi člověkem a prostorem“ Q. Barhamji

biografie

Qutaiba Barhamji (1982) vyrůstal na předměstí Damašku a dospívání prožil také v Rusku, kde vystudoval medicínu. V roce 2005 se přestěhoval do Paříže, kde vystudoval film na ESEC. V roce 2016 režíroval krátký film Wardé. Spolupracoval také na snímku Pořád natáčet, který byl na jihlavském festivalu uveden v roce 2018.

více o filmu

režie: Qutaiba Barhamji
producent: Thomas Micoulet, Karim Aitouna
zvuk: Benoît Chabert d’Hieres
sound design: Thomas Besson
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms