Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

24. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

Filtrovat podle:resetovat filtr

výpis filmů

14,4V17.11.
Podobně jako jiné režisérovy snímky vznikl i tento při natáčení akce ve veřejném prostoru, konkrétně zachycuje fragmenty oslav výročí československé sametové revoluce. Snímek s reportážním východiskem proměňuje událost ve vír, který vzdává hold avantgardním filmům z první poloviny dvacátých let 20. století.
osobní program

14,4V17.11.

Vladimír Turner
Česká republika / 2020 / 4 min.
sekce: Fascinace: Exprmntl.cz
Světová premiéra
16 Scetches of Dialogues
Na počátku nového milénia získal Jan Jedlička uměleckou podporu od švýcarské pojišťovny Swiss Re, pro níž natočil krátký film Air (2001) a také portrét jejího konferenčního střediska Centre for Global Dialogue nedaleko Curychu. Strohá architektura ožívá v dialogu s krajinou, hosty i personálem a díky Jedličkově perspektivě se nezdá už tak upjatou.
osobní program

16 Scetches of Dialogues

Jan Jedlička
Švýcarsko / 2002 / 16 min.
sekce: Fascinace: Jan Jedlička
2minuty40sekund
Energická mozaika s monumentálním orchestrálním doprovodem zobrazuje Jižní Koreu sedmdesátých let jako jednu z nejsilnějších ekonomik regionu. Obrazy civilizačního pokroku a moderního životního stylu, prokládané odkazy na silnou kulturní a náboženskou tradici, zároveň apelují na sjednocení rozděleného národa.
osobní program

2minuty40sekund

Ok-hee Han
Jižní Korea / 1975 / 10 min.
sekce: Průhledná krajina: Jižní Korea
3/60 Stromy na podzim
3/60 Bäume im Herbst je tvořen statickými záběry na koruny stromů, které Kren pořídil během procházky parkem. Podobně jako v jeho další tvorbě je délka záběrů řízena na základě dopředu pečlivě sestavených schémat, která udávají filmu rytmus a navozují jeho celkovou atmosféru. Ta je podtržena také efektem světlé oblohy, ke které jsou do kontrastu postaveny tmavé siluety korun stromů.     „Kren na stromy pohlíží jako na optický experiment a pozoruje je s ohledem na jejich abstraktní hodnotu.“ T. Trummer
osobní program

3/60 Stromy na podzim

Kurt Kren
Rakousko / 1960 / 5 min.
sekce: Fascinace: Zahrada
Česká premiéra
84
V roce 1984 byl zastřelen kolumbijský katolický kněz a bojovník za práva domorodých obyvatel Álvaro Ulcué Chocué. Incident se rýsuje na pozadí koláže dvou archivních snímků z téhož roku. Prostřihy dokumentárních záběrů a hrané gangsterky vystihují stav země ovládané drogovými kartely a společenskými nepokoji.   „Za současné konjunktury je nutné zobrazovat lhostejnost jako projev neustálého násilí, jako gesto, kterým se z nás nevědomky stávají mlčící spolupachatelé.“ D. Santiago Cortés   Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

84

Daniel Santiago Cortés
Kolumbie / 2020 / 13 min.
sekce: Krátká radost
Evropská premiéra
91 METRŮ
Příběhy věcí, které se dají najít při procházkách se psem po jihlavském sídlišti. Film reflektuje naši společnost a hledá odpověď na otázku, v jakém okamžiku se pro nás věci stávají bezcennými.    
osobní program

91 METRŮ

Tereza Černá
Česká republika / 2020
sekce: My Street Films
Světová premiéra
A to světlo mění tvar
Krátký dokument o Lubomíru Přibylovi, který vznikal převážně v jeho ateliéru v Praze a v Museu Kampa. Odráží jeho celoživotní tvorbu a svou minimalistickou kamerou a černobílým provedením se snaží maximálně podtrhnout autorův styl. Přibyl klade důraz na strukturu a světlo, v jeho obrazech je jádro čehosi přírodního, čehosi, co se v záření teprve dlouze tvaruje, je v nich zakletý klid dlouhých časových rozloh.
osobní program

A to světlo mění tvar

Kristina Kůlová
Česká republika / 2020 / 4 min.
sekce: FAMU uvádí
Abdel: Between the Enemies
Snaha překlenout příkopy ve společnosti vedla ke vzniku tohoto pozoruhodného a v zahraničí oceňovaného projektu. V každé epizodě se tváří v tvář potkají dva lidé se zcela odlišnými postoji – včetně těch, kteří si například píší nenávistné vzkazy na sociálních sítích. Moderátorem je uznávaný novinář Abdel Azíz Mahmoud a cílem samozřejmě není aktéry pořadu usmířit, ale dosáhnout toho, aby byli ochotni diskutovat a poslouchat argumenty toho druhého. (30 minut)
osobní program

Abdel: Between the Enemies

Dánsko / 30 min.
sekce: Reality TV
Abeceda
Jednotlivá písmena polské abecedy, pečlivě vyslovovaná, ve své znakové podobě postupně defilují na bílém pozadí, střídajícím se s černou obrazovkou oscilografu, protnutou chvějivou linkou, jejíž kmity zobrazují fonetickou realizaci každého písmene.
osobní program

Abeceda

Janusz Polom
Polsko / 1974 / 2 min.
sekce: Konference Fascinace: Polsko
Afrika I. Z Maroka na Kilimandžáro
V roce 1947 vyrazilo z Československa na cestu kolem světa neznámé duo aspirujících cestovatelů. Z jejich expedice, která se nakonec týkala „pouze“ afrického a amerického kontinentu, vznikly dva filmy. První z nich se posléze stal pravděpodobně nejznámějším a také nejúspěšnějším československým filmem pojednávajícím o Africe, jenž vyprodával kina a zajistil tak dvojici tvůrců, Hanzelkovi a Zikmundovi, fenomenální úspěch, trvající až dodnes. Snímek je však pozoruhodný i z méně známé perspektivy, v kontextu koloniální ideologie. Během cesty totiž došlo ke komunistickému převratu v Československu a s touto změnou se museli tvůrci filmu po svém příjezdu, při tvorbě finálního střihu a komentáře vyrovnat. Film se tak stal ojedinělým pohledem raného komunistického režimu na africké koloniální uspořádání, které reflektuje do jisté míry kriticky, aniž by se vyhnul propagaci komunistických idejí.
osobní program

Afrika I. Z Maroka na Kilimandžáro

Miroslav Zikmund, Jiří Hanzelka, Jaroslav Novotný
Československo / 1953 / 104 min.
sekce: Do historie: Expedice Kolonie
After the Fallout
Surrealistické dílo, inspirované jadernou katastrofou v elektrárně Fukušima. Po deseti letech nás dokument zavádí do blízkosti elektrárny, kde se střetáváme s nelehkými lidskými osudy, krutostí, ztrátou a pokusy o obnovení rovnováhy mezi životem a smrtí.
osobní program

After the Fallout

Sam Wolson
Spojené státy, Švýcarsko / 2019 / 13 min.
sekce: Virtuální realita
Air
V roce 2001 natočil Jan Jedlička krátký film se švýcarským aeronautem, psychiatrem a propagátorem solární energie Bertrandem Piccardem. Jedlička ve svém vizuálně střídmém filmu s vtipem nakládá s představou o hrdinství, která provází lidské pokusy vzlétnout. Díky tomu Piccardovo humanisticko-environmentální poselství vyznívá bez patosu.
osobní program

Air

Jan Jedlička
Švýcarsko / 2001 / 6 min.
sekce: Fascinace: Jan Jedlička
načíst další
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt