26. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Gig ekonomika na vzestupu
Gig ekonomika na vzestupu
Gig ekonomika na vzestupu

Gig ekonomika na vzestupu

režie: Shannon Walsh
originální název: The Gig Is Up
země: Kanada
rok: 2021
délka filmu: 88 min.

synopse

Technologické společnosti jako Uber, Amazon nebo Deliveroo lákají na flexibilní pracovní dobu a svobodu. Zaměstnanci jsou ve skutečnosti pod stálým dozorem, riskují své životy a nemají chvíli volna ani záruku, že dostanou zaplaceno. V nejistotě ohledně práce, příjmů i bydlení dnes kvůli pravidlům nastaveným nadnárodními korporacemi žijí miliony lidí. Od Číny přes Francii a Nigérii po Spojené státy a Británii. Jejich původ se liší, ale cena, kterou platí ve snaze udržet se v systému, je podobně vysoká. Pro firmy jsou neviditelní a nahraditelní, ale v této komplexní a dynamické analýze jim patří hlavní slovo. 


„Doufám, že když lidé uvidí můj film, budou mít větší schopnost porozumět skutečnosti, že se jedná o důležitou součást ekonomiky a společnosti, ve které žijeme.“ (Shannon Walsh)

biografie

Shannon Walsh (1976) je kanadská dokumentaristka a akademička působící na univerzitě v Britské Kolumbii. Napsala a natočila oceněné dokumenty Illusions of Control (2019) nebo Jeppe on a Friday (2020). Ve svých odborných studiích se zaměřuje na témata, jako je vzdělávání, feminismus či Jižní Afrika.

více o filmu

režie: Shannon Walsh
producent: Ina Fichman, Martin-Gousset Luc
scénář: Shannon Walsh, Harold Crooks, Julien Goetz
kamera: Étienne Roussy
střih: Sophie Farkas-Bolla
hudba: David Chalmin
sound Design: Sylvain Bellemare
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Kudy z nudy