Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Hladivode

Hladivode

režie: Jonas Scheu
originální název: Hladivode
země: Bosnia and Herzegovina, Švýcarsko
rok: 2015
délka filmu: 8 min.

synopse

V jediném záběru sledujeme několikaminutový výjev z vesnice Hladivode poblíž Sarajeva. Z pomalé jízdy po sadu přechází oddálením oka kamery záběr do celku a odhaluje skupinu mužů v nezávazném hovoru. Zakrývají cementem díry po kulkách v ruině stavby připomínající nedávnou pohnutou balkánskou historii.

biografie

Jonas Scheu (1980) je režisér, fotograf a videoumělec. Dokumenty natáčel například v Indii (Amrit Nectar of Immortality, 2012) nebo v Barmě (Ma Yan Chan – Waves of Transition, 2016).

více o filmu

režie: Jonas Scheu
producent: Jean-Guillaume Sonnier
kamera: Adnan Branković
hudba: Emmanuel Burnier
zvuk: Alain Guillebeau

další filmy v sekci

Obrazce vyleptané do čepele mízou z banánovníku
V meditativním plynutí záběrů protknutých odlesky a záchvěvy světla se na základě reálné existence starých pohlednic odvíjí příběh s elegantním nádechem tajemna rozkročený mezi fikční koloniální pamětí a sci-fi.Smyšlené vzpomínky jsou jako šifry vyplňující mezery v korespondenci mezi souostrovím Madeira a bývalou portugalskou kolonií Mosambikem.DETAIL:V noci jde od šumícího moře vítr a rozhoupává dlouhé, vztyčené listy banánovníků. Když o sobotní půlnoci zabodnete nůž do některého z jejich kmenů, nalezneteráno vzkaz vyleptaný kyselou mízou do lesklé čepele.

Obrazce vyleptané do čepele mízou z banánovníku

Joana Pimenta
Spojené státy, Portugalsko / 2014 / 16 min.
sekce: Krátká radost
Východoevropská premiéra
Švitoření × 10
Kompilaci archivních záběrů observace ptáků a stopování jejich migračních tras doplňuje kromě ptačího švitoření současný komentář, který reviduje myšlenku svobody pohybu. Film přirovnává kroužkování ptáků k pasové kontrole, identifikace svobodu pohybu problematizuje.

Švitoření × 10

Sarah Wood
Velká Británie / 2015 / 22 min.
sekce: Krátká radost
Evropská premiéra
noimage
FilmRUINY posiluje autentičnost pohledu na hlavní město Haiti postižené zemětřesením komentářem místního básníka Dominique Batravilla, který filmem provází.Přináší řadu setkání i výmluvných záběrů zápasu lidí s následky katastrofy a navzdory svému elegickému ladění dokazuje, že poezie může být prostředkem k obnově duše města.

Žalozpěv za Port-au-Prince

Aïda Maigre-Touchet
Kanada, Francie / 2011 / 10 min.
sekce: Krátká radost
Východoevropská premiéra
Sousedi - příběh Rudolfa Bělohoubka
Animovaný dokument oživuje formou rozhýbaných „komiksových“ kreseb s komentářem příběh Rudolfa Bělohoubka. Syn českého otce a německé matky se po druhé světové válce stal svědkem popravy rodičů tzv. Revolučními gardami, k nimž se přidali i jejich sousedé. 

Sousedi - příběh Rudolfa Bělohoubka

Martin Búřil
Česká republika / 2019 / 9 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
Tresčí játra a karamely
Otevřeným rozbitým oknem vstupujeme do chátrající internátní školy – skvrny na sněhobíle čisté krajině. Do obrazově vytříbených záběrů rozpadu zaznívají vzpomínky již dospělých dětí, které sem přicházely jako sedmileté. Někteří by nejraději zapomněli, co jiní z nich vnímají jako nejbáječnější čas svého života. Děti, které nejsou vidět. Chichotání dětských hlásků se nese vybydleným pokojem. Holka a kluk. Vyměňují si nová slova. Někdo jde, ale nepřichází, dveře se samy otevřou. Za domem se třepotá polární záře.

Tresčí játra a karamely

Guro Saniola Bjerk
Norsko / 2013 / 8 min.
sekce: Krátká radost
Duben
V dubnu roku 2014 se u pobřeží Jižní Korey potopil trajekt, jehož jméno v překladu zní Duben. Tragická smrt velkého počtu lidí zasáhla režisérku natolik, že se rozhodla vytvořit tuto reflexivní miniaturu, ve které se spojují úvahy o absurdní náhodě a mezilidských vzdálenostech s 3D animací osobního obytného prostoru.DETAIL:„Nebyl to můj život, ale životy ostatních. Ta tragédie se mne netýkala. Stala se jiným. A neexistuje žádný důvod, proč zrovna já jsem to přežila a jiní zemřeli.“

Duben

Oh Eun Lee
Francie / 2015 / 13 min.
sekce: Krátká radost
Evropská premiéra
Rozrůstání
Výtvarně působivý roční časosběr zachycuje invazi bolševníku velkolepého v bažinaté krajině kolem řeky Bolin na okraji Manchesteru. Impozantní a velmi toxická rostlina je v očích člověka nebezpečným a nevítaným kolonizátorem. Osídluje prostor za zvuku znepokojivých elektronických basů, aby se stala alegorií naší xenofobie. DETAIL:Tráva je pokrytá jinovatkou, k nebi se tyčí velké suché okolíky. Jsou až fascinující a půvabné. Když ale vyraší nová lodyha v lánu zrajícího obilí, vyvolává obavu a napětí. Objeví se člověk a s ním jeho boj.

Rozrůstání

Nick Jordan
Velká Británie / 2014 / 14 min.
sekce: Krátká radost
Středoevropská premiéra
Vypařit se
Co se stane se ženami, které záhadně zmizí? Uvidí je ještě někdy někdo? Postupují státní úřady při vyšetřování vždy tak, jak mají, nebo jsou jedinými skutečně pátrajícími pouze pozůstalí? Kompilační snímek odhaluje několik dějinných období, ve kterých se řada žen za různých okolností ztratila beze stopy. 

Vypařit se

Cristina Motta
Argentina / 2018 / 15 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
noimage
FilmVZTAH popisuje zvláštní soužití dvou žen. 5. 5. 2005 složila Beverly slib věrnosti starší Francouzce Catherine, čímž se pro zbytek života vzdala své svobody. Snímek vypráví o materiální, psychické i fyzické závislosti. I když Beverly nikdy nepřitahovaly ženy a sama je matkou, Catherine pro ni ztělesňuje ideál nedosažitelné lásky.

Smlouva

Lina Mannheimer
Švédsko / 2010 / 13 min.
sekce: Krátká radost
Východoevropská premiéra
Maminko, odpusť mi
Jediné, co po nich zůstalo, jsou jejich osobní věci. Vypovídají o tom, jací to byli lidé. Co měli rádi. Kdo jim byl blízký. Jaké měli koníčky. Film beze slov. Záběry věcí patřících lidem, již se utopili ve Středozemním moři na pobřeží ostrova Lampedusa v roce 2013 a 2015 a jejichž životy tak nadobro pohasly.

Maminko, odpusť mi

Martina Melilli
Itálie / 2017 / 17 min.
sekce: Krátká radost
Mezinárodní premiéra
Příběhy z Benghází
Tři mikropříběhy ze současné Libye, z města Benghází poznamenaného teroristickým útokem na americký konzulát a smrtí amerického velvyslance, zachycují město v období změn a přináší vhled do života obchodníka s ojetými vozy, rybáře lovícího na moři a mladé lékařky během zkušebních jízd v autoškole. Jemnou vrstvou prachu a písku pokrytá auta vyskládaná na rozlehlé ploše působí v leteckém záběru dojmem dětských autíček na poličce. Slovy bodrého prodavače jsou „uvnitř ještě cítit továrnou."

Příběhy z Benghází

Ibrahim Algouri, Farag Akwedir, Omar Bushiha
Velká Británie, Libye / 2012 / 12 min.
sekce: Krátká radost
Středoevropská premiéra
Pareidolie
Zenový příběh zabalený v atmosférické hudbě utváří neobvyklý umělecký projekt. Saskia Olde Wolbers se specializuje na specifický žánr videa. Fantaskní dokument točený pod hladinou vody zavádí publikum do světa abstraktních tvarů a netypických modelů. Neosobní voice-over protíná bohatý obraz a rozpráví o tom, jak vznikla slavná zenová publikace Zen in the Archery.  

Pareidolie

Saskia Olde Wolbers
Velká Británie / 2011 / 13 min.
sekce: Krátká radost
Česká premiéra
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt