Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum

Krátká radost

Krátká radost nabízí výběr nejlepších světových krátkých filmů – svrchovaných děl, která prozkoumávají na malém a ještě menším prostoru možnosti a sílu dokumentu.

Vyberte nejlepší krátký film – porota jste vy! Sledujte nominované filmy zdarma na DAFilms od 19. října a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října. Vítězný film získá online distribuci a propagaci filmu v hodnotě 3.000 EUR, všichni hlasující budou zařazeni do slosování o festivalové ceny.

výpis filmů

84
V roce 1984 byl zastřelen kolumbijský katolický kněz a bojovník za práva domorodých obyvatel Álvaro Ulcué Chocué. Incident se rýsuje na pozadí koláže dvou archivních snímků z téhož roku. Prostřihy dokumentárních záběrů a hrané gangsterky vystihují stav země ovládané drogovými kartely a společenskými nepokoji.   „Za současné konjunktury je nutné zobrazovat lhostejnost jako projev neustálého násilí, jako gesto, kterým se z nás nevědomky stávají mlčící spolupachatelé.“ D. Santiago Cortés   Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

84

Daniel Santiago Cortés
Kolumbie / 2020 / 13 min.
sekce: Krátká radost
Evropská premiéra
DACHLA: FILM A ZAPOMENUTÍ
Kamenitá poušť v jihozápadním Alžírsku je dočasným domovem asi 150 tisíc uprchlíků ze Západní Sahary. Pasení koz či otevření salonu krásy jsou jedněmi z mnoha výjevů každodennosti lidí, kteří netrpělivě očekávají začátek filmového festivalu. Observační dokument zachycuje nezlomnou lásku k filmu na místě, na které svět zapomněl.     Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

DACHLA: FILM A ZAPOMENUTÍ

Arturo Dueñas Herrero
Španělsko, Western Sahara / 2020 / 15 min.
sekce: Krátká radost
Mezinárodní premiéra
Experiment Katja
Rusky mluvící Katja se narodila roku 1992 v estonském městě Narva, kousek od hranic s Ruskem. Představuje celou generaci devadesátých let, která se vnímá jako dům bez adresy nebo železniční koleje vedoucí nikam. V rozvalinách po Sovětském svazu hledá svoji národní identitu a učí se nadechnout se svobody.   „Oficiálně jsme se narodili v Estonsku, ale ve skutečnosti jsme se narodili uprostřed ruin.“ Experiment Katja     Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Experiment Katja

Eleonore de Montesquiou
Estonsko / 2020 / 17 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
Guestlist
Seznam hostů – symbol nedotknutelnosti společenské smetánky. Režisér střídá kradmé záznamy ze života těch nejbohatších, zahrnující schůzky na jachtách s vířivkami a popíjení šampaňského na luxusních večírcích, se záznamem vlastní umělecké performance, v níž hrstka jedinců vládne celému světu.   „Bílý. Muž. Bohatý. Mít jachtu, luxusní polobotky a zlaté manžetové knoflíčky. Ještě bohatší. Mít heliport na zahradě svého platinového paláce. Nezapadáte do těchto kategorií? Nemáte zlatou jachtu ani manžetové knoflíčky? Nemáte vlastní prase na hledání lanýžů? Pravděpodobně patříte k 99 % populace.“ V. Turner   Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Guestlist

Vladimír Turner
Česká republika / 2020 / 19 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
Helikónie
Čtrnáctiletá Maria tráví svůj čas v rozlehlé tropické zahradě rodného domu. Když během oslav nového roku potká svého bratra a jeho přítele Adriána na motocyklech, rozhodne se s nimi uprchnout, aby společně nalezli ráj na zemi. Příběh plný biblických symbolů vyniká smyslnými, zrnitými 8mm obrazy, jež připomínají listy helikónie, rostliny opylované pomocí ptáků.     „Ráda zviditelňuji médium a jeho plasticitu, nechávám obrazy žít a dýchat. Některé záběry v Helikónii jsem koncipovala jako tableaux vivants, v tomto ohledu jsem se hodně inspirovala malířskými a fotografickými obrazovými kompozicemi.“ P. Rodríguez Polanco     Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Helikónie

Paula Rodríguez Polanco
Francie / 2020 / 27 min.
sekce: Krátká radost
Evropská premiéra
Chybějící hvězda
Znepokojující sonda do chaotické diktátorské mysli Josifa Vissarionoviče Stalina, který na sklonku života bojuje s vnitřními démony a je stále pevně přesvědčen o vlastní nesmrtelnosti. Montáž dobových záběrů, pixilace a ploškové animace archivních fotografií tvoří nehostinný svět stínů, v němž se střetávají podporovatelé i odpůrci komunistického monstra.     „Používání nadpřirozeného, rozdvojení osobnosti, vedlejších stavů se stává logickým nástrojem k oživení Stalinovy osoby, jehož duše se ztrácí, je zmatená a patologická. V tomto střetu mezi přítomností a minulostí příběh rozvíjí svobodný pohled na osobnost člověka, který poznamenal naši novodobou historii.“ L. Malo     Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Chybějící hvězda

Loïc Malo
Francie, Česká republika / 2020 / 18 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
Manifest
Intimní výpověď autorky o potřebě sebevyjádření skrze vlastní nahotu a zároveň snaha o zavržení tabu patriarchální společnosti. Snímek pomocí deníkových záznamů, osobních úvah plných vzteku a diskusí s matkou, malující akt své dcery, otevírá téma překonání studu za vlastní tělesnost a ženskou sexualitu.   „Manifest je velmi osobní film a umožňuje porozumět mně a českému původu mé matky. Vždycky jsem si přála, aby se promítal na Moravě, v České republice, kde vyrůstala.“ A. Rytter     Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Manifest

Assa Rytter
Dánsko / 2019 / 24 min.
sekce: Krátká radost
Mezinárodní premiéra
Naše každodenní práce
Ve vězeňské kovodílně v rumunském Botoșani sdílí malý prostor skupina mužů. Když nepracují, živě diskutují o náboženství a pokrytectví, během svačiny lamentují, že nemají cibuli ke klobáse, nebo vtipkují a zpívají. Způsob natáčení, kdy je kamera jen nerušivým pozorovatelem, jen posiluje monotónnost pohybů i prožitků aktérů.   Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Naše každodenní práce

Lucia Chicos
Rumunsko / 2019 / 19 min.
sekce: Krátká radost
Mezinárodní premiéra
Oddělené světy
V roce 2012 v Rakhinském státě na západním pobřeží Myanmaru vypukly násilné konflikty mezi muslimskými Rohingy a buddhistickou většinou. Vláda muslimy následně deportovala a uvěznila v táboře na městské periferii. Shin Thandar nahlíží do života sousedů na obou stranách.     Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Oddělené světy

Shin Thandar
Myanmar, Německo / 2020 / 14 min.
sekce: Krátká radost
Mezinárodní premiéra
Paní Šťastná
Platonický vztah mezi dívkou zaměstnanou v lázeňském hotelu a jeho bývalým hostem se rozvíjí skrze romantické dopisy, plné starosvětské úcty, jež si dvojice vyměňuje v polovině padesátých let. Nostalgické záběry na luhačovickou kolonádu a dobové fotografie ilustrují řádky plné lásky, víry i zklamání. „Možná, že se budete divit, až uvidíte obálku s mým monogramem, kdo Vám to asi píše. Ovšem jsem to jenom já...“ Paní Šťastná, 1:32–1:40   Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Paní Šťastná

Nikola Klinger
Česká republika / 2020 / 15 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
Pozdravy z Myanmaru
Nic netušící turisté si užívají poklidné dovolené v myanmarském hotelovém komplexu, líně přecházejí mezi bazény a slunečníky, zatímco deset kilometrů odtud jsou mučeni a zabíjeni příslušníci etnické skupiny Rohingyů v důsledku nejrozsáhlejší genocidy na území Asie od dob vietnamské války.     Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Pozdravy z Myanmaru

Andreas J. Riiser, Sunniva Sundby Riiser
Myanmar, Norsko / 2020 / 5 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
Protože lidé zmizí
Za posledních padesát let vypustila chemická továrna Mange-Garri při produkci oxidu hlinitého přes 30 milionů tun toxického kalu do Středozemního moře a nyní se její okolí stalo otevřenou skládkou, pokrytou rudým bahnem. Film přesně zvolenými záběry z industriálního prostředí a výpověďmi místních obyvatel upozorňuje na nezastavitelný proces lidské sebedestrukce.   „Náš projekt se liší od klasické investigace či dokumentu – jsme vůči našemu subjektu blíž, a zároveň jsme mu více vzdáleni. Ona blízkost vychází ze zažité části příběhu, jež je dokumentována pomocí fotografií a záznamů místních. A ono vzdálení se vyznačuje tím, že místa zasažená ekologickými aberacemi jsou symptomy či patologickými zrcadly našich činů v širším slova smyslu.“ A. Piqueras, T. Verneret     Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Protože lidé zmizí

Assia Piqueras, Thibault Verneret
Francie / 2019 / 15 min.
sekce: Krátká radost
Mezinárodní premiéra
První narozeniny po apokalypse
Ve svém autobiografickém dokumentu vtahuje mladá režisérka diváka pomocí kreslených impresí, fotografických vzpomínek i jednotlivých fází pečení dortu do vlastního proudu vědomí a obrazy plnými laskavosti, něhy a hravosti se vyrovnává se smutkem, který započal během jedné dětské narozeninové oslavy před mnoha lety.     „Všechno, co prožíváte, se může stát jakýmsi narativním cvičením, a dokumentaristika se v tomto ohledu zdá být vhodným prostředkem k tomu, jak se naučit interakci se světem, a ne pouze s médiem.“ F. Hasanbegović     Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

První narozeniny po apokalypse

Farah Hasanbegović
Maďarsko, Bosnia and Herzegovina / 2020 / 6 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
Psi domova
Bosnu v devadesátých letech rozdělila válka, staří zůstali a mladí odešli. Dvě média, dokumentární a animované, se pohybují na hranici dvou světů, jež oddělil čas a historické události, ale spojuje je stesk po domově a po rodině. Lidé jsou jako psi, nikdy nezapomenou cestu domů.   „Motivace vyprávět tento příběh vychází z lásky, instinktu a naléhavosti. Je o rodině, ztrátě a odolnosti a zpřístupňuje kulturu Bosny...“ D. Repas     Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Psi domova

Daniela Repas
Spojené státy, Bosnia and Herzegovina / 2020 / 11 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
Půlnoční děti
Utqiagvik je nejsevernějším městem americké Aljašky, nacházejícím se 555 km za polárním kruhem. Meditativní dokument sleduje jeho mladé inuitské obyvatele, kteří pod půlnočním sluncem prozkoumávají pustou zasněženou krajinu a transformují svůj domov do rozlehlého hřiště, plného tajících ledovců a opuštěných lodí.     Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Půlnoční děti

Maxence Vassilyevitch
Francie / 2020 / 23 min.
sekce: Krátká radost
Mezinárodní premiéra
Rudá
Film ukazuje zabití zvířete na hranici mezi láskou a nevyhnutelností. Na 16 mm natočené venkovské obrazy zachycují rodinu pastevců, pro kterou soužití se zvířaty znamená úplnost světa, do níž patří jídlo i smrt. Jsou to lidské ruce, které krmí zvíře, a jsou to lidské ruce, které ho zabíjejí.   Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Rudá

Maddi Barber
Španělsko / 2020 / 22 min.
sekce: Krátká radost
Mezinárodní premiéra
Rudé Taxi
Anonymní, autentické, z oken taxíků tajně natočené video zachycuje zlomky násilí přímo v centru srážek mezi policií a protestujícími obyvateli Hongkongu. Kromě kontaktního zvuku z bojů, výkřiků, zpěvu, skandování hesla „Liberate Hong Kong! Revolution of Our Times“ a kvílení bitých lidí slyšíme i protichůdné komentáře různých taxikářů z obou stran hranice – Hongkongu a sousedního pevninského Shenzhenu. „Od 1. července 2020 Čína v Hongkongu implementovala zákon o ochraně národní bezpečnosti, který kriminalizuje každý protestní projev jako pokus o osamostatnění, podrývání vládní autority, terorismus a spiknutí s cizími silami, s drakonickými tresty dlouhodobého věznění až po doživotí. Ale po uvolnění nouzového stavu v době pandemie covidu-19 se protesty do Hongkongu vrátily.“ Z filmu Červené Taxi   Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.

Rudé Taxi

Anonymous N/A
Hongkong, zvláštní administrativní oblast Číny / 2020 / 13 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
Solastalgie
Nostalgie odkazuje k pocitu, který člověk má k místu, z nějž odešel, solastalgie pak vyjadřuje vztah k místu, ve kterém člověk prožil svůj život. Ekologický filozof Glenn Albrecht tím míní dopad proměny prostředí na duševní zdraví lidí, kteří v něm žijí, a na příbězích lidí spjatých s kamenolomem u Maastrichtu zkoumá tento vztah snímek působivé vizuální stránky, kterou tvoří výhradně dronové záběry krajiny.   Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Solastalgie

Eline Kersten
Nizozemsko / 2020 / 18 min.
sekce: Krátká radost
Světová premiéra
Společná řeč
Režisérka, jež byla vždy vnímána jako černá ovce rodiny, se vydává do běloruského Vitebsku, aby se svými rodiči pohovořila o minulých křivdách i tabuizovaných tématech. Snaha nalézt společnou řeč, která naráží na bouřlivé emoce i neschopnost se upřímně vyjádřit, je zachycena prostřednictvím osobních momentů a detailních záběrů na tváře protagonistů.   „Rozhodla jsem se navštívit své rodiče ve Vitebsku, abych si s nimi popovídala o věcech, o nichž jsem předtím neměla odvahu mluvit, a položila jim pár palčivých otázek.“ V. Chajkouskaya     Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Společná řeč

Volia Chajkouskaya
Estonsko, Bělorusko / 2019 / 13 min.
sekce: Krátká radost
Mezinárodní premiéra
Strážce mého bratra
Snímek pojednává o nepravděpodobném, avšak o to pevnějším přátelství mezi Mohamedouem Ould Salahim, jenž byl neprávem obviněn z účasti na teroristických útocích z 11. září 2001 a na čtrnáct let uvězněn ve vojenské věznici v Guantánamu, a Stevem Woodem, dozorcem, který jako první uvěřil v jeho nevinu a prosadil ukončení Salahiovy izolace a mučení.     „Jako filmaře a novináře Guardianu mě vždy přitahovaly příběhy o lidské houževnatosti, ale byl to Mohamedou, který mi ukázal, že naděje a přátelství se mohou objevit na těch nejnepravděpodobnějších místech.“ L. Topham     Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Strážce mého bratra

Laurence Topham
Velká Británie / 2020 / 21 min.
sekce: Krátká radost
Evropská premiéra
Utuqaq
Eskymáckou poemu ze zamrzlých plání prolíná technologická próza polární expedice. Nekonečný bílý prostor zvrásněný nánosy ledu si pamatuje miliony let vývoje planety a desítky let našeho negativního působení na ni. Surová i uhrančivě krásná Arktida jako magické místo prolnutí jazyků, tradic, zvuků a světů.   „Krajina je symbol, který má být interpretován.“ I. Radivojević      Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Utuqaq

Iva Radivojević
Spojené státy / 2020 / 27 min.
sekce: Krátká radost
Mezinárodní premiéra
Vzdorující terén
Konceptuální snímek na pomezí dokumentu a sci-fi zkoumá přehlíženou ekologickou devastaci v americké Iowě. Pomocí mikroskopických záběrů rostlin a řady výjevů z univerzitních skleníků, krasových závrtů obývaných prvotní flórou a faunou či rozpadajícího se obilného sila buduje režisérka dystopickou vizi, radikálně restrukturalizující vztahy mezi člověkem, přírodou a technologiemi.   „The film imagines a future in which the changing climate and environmental conditions are recast as an active resistance to nature’s own devastation. … Plants, earth’s first communicators, are now its last. Humanity is but a blip.“ E. Drummer      Sledujte film zdarma na DAFilms už nyní a rozhodněte o vítězi Ceny diváků. Hlasování končí 29. října.
osobní program

Vzdorující terén

Emily Drummer
Spojené státy / 2019 / 15 min.
sekce: Krátká radost
Evropská premiéra
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt