28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Houba mluví
play
Houba mluví
Houba mluví

Houba mluví

režie: Marion Neumann
originální název: The Mushroom Speaks
země: Švýcarsko
rok: 2021
délka filmu: 90 min.

synopse

Houby tady pravděpodobně budou ještě dávno poté, co lidstvo vyhyne. Právě nezdolnost tohoto živočišného druhu i jeho další, stále ne plně prozkoumané, kvality udávají tón nezvyklému přírodopisnému dokumentu. Promlouvají v něm vědci různého zaměření, milovníci hub i jejich neúnavní propagátoři. Jedno mají společné. Ať už je to při toulkách lesem, v laboratoři, nebo při prezentaci před veřejností, nepřestávají být fascinováni schopností hub přežít v nehostinném prostředí, vnímat a komunikovat prostřednictvím systému podhoubí nebo likvidovat škodlivé látky tím, že je rozloží a postupně pozřou.

 

Houby se rychle proměňují v jiné formy, což mě jako umělce pochopitelně zajímá. Snažila jsem se dodržovat rozmanitý a přirozený přístup k natáčení – tento film vás dostane všude, aniž tušíte, kde se zrovna nacházíte. (Marion Neumann)

 

Q&A s režisérkou Marion Neumann:

 

biografie

Marion Neumann (1977) se narodila v Německu, nyní ale žije a pracuje ve švýcarské Ženevě. Své dílo zakládá na osobní zkušenosti, propojuje přitom postupy dokumentární a experimentální tvorby. Debutovala filmem The Moment Is Not the Same (2010), který vznikl jako výsledek komunitního experimentu.

více o filmu

režie: Marion Neumann
producent: Luc Peter, Katia Monla
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms