28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Hra na válku

Hra na válku

režie: Peter Watkins
originální název: The War Game
země: Velká Británie
rok: 1966
délka filmu: 48 min.

synopse

Oscarové dokudrama s děsivou názorností ukazuje, jak by mohl vypadat jaderný útok na Británii. Na záběrech imitujících styl válečných týdeníků vidíme popálená těla, zničené domy i hromadné popravy rabujících výtržníků. Rozvržení rolí známé z britských vlasteneckých dokumentů je zde ovšem provokativně převráceno. Utlačovatelem, který se po atomovém výbuchu snaží udržet pořádek, nejsou nepřátelští vojáci, ale britská vláda. Film vyrobený původně pro BBC shledalo vedení stanice natolik znepokojivým, že jej odmítlo odvysílat. Po krátkém uvedení v kinech jej širší britská veřejnost mohla zhlédnout teprve v roce 1985.

„Mimo hranice formálního hlediska se pochopitelně nacházel můj zájem, jak tento film využít k přerušení mlčení médií v otázce závodů v jaderném zbrojení.“ — Peter Watkins

---
Zdroj citátu: http://pwatkins.mnsi.net/warGame.htmProjekce filmu je ve spolupráci s BBC dostupná zdarma.

biografie

Peter Watkins (* 1935) je anglický filmový a televizní režisér, průkopník dokudramatu. Většina jeho filmů využívá kombinace dramatických a dokumentárních prvků k rozboru historických událostí, případně dějů, k nimž by hypoteticky mohlo dojít. Obvykle se zaměřuje na roli, jakou při (re)konstruování minulosti hrají média.

více o filmu

režie: Peter Watkins
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms