28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
If I Ever Lose My Eyes
play
If I Ever Lose My Eyes
If I Ever Lose My Eyes
If I Ever Lose My Eyes
If I Ever Lose My Eyes

If I Ever Lose My Eyes

režie: Lea Petříková
originální název: If I Ever Lose My Eyes
země: Česká republika
rok: 2023
délka filmu: 62 min.

synopse

Když zavřeme oči, svět kolem nás zmizí, ale v našem nitru se objeví nový. Po stopách lidí, hledajících tento neviditelný svět, se vydává vizuální umělkyně Lea Petříková. Jako bránu do rozšířené reality nevyužívá psychedelika, ale záhadná místa. Hora, kde sídlí ďábel, kámen s otiskem Kristovy nohy, rampa pro přistání UFO nebo krypta s prastarými nápisy představují zkratky do abstraktních, imaginárních či duchovních světů. Takovou branou je i filmové médium, které je jako turínské plátno malované světlem a stínem a představuje magický otisk něčeho většího.

„Film by mohl být něco jako turínské plátno, tím, že se otiskne něco většího. Nejde jen o to zachytit, ale zachytit něco, co nás přesahuje, a udělat to tak, abychom mohli zažít i ten přenos.“ — Ladislav Valeš

Do češtiny je tlumočena druhá projekce filmu.

biografie

Lea Petříková (1992), filmařka a vizuální umělkyně, absolvovala magisterská studia v Ateliéru supermédií na VŠUP a v Centru audiovizuálních studií na FAMU, kde nyní studuje doktorát. Věnuje se experimentálnímu a dokumentárnímu filmu a pohyblivému obrazu. V Jihlavě byly uvedeny její snímky Sametová FAMU (MFDF Ji.hlava 2019), Podle čaroděje (MFDF Ji.hlava 2020) a Dějiny plátěného filmu (MFDF Ji.hlava 2021).

více o filmu

režie: Lea Petříková
producent: Tomáš Pertold
kamera: Jan Rousek
zvuk: Vojtěch Zavadil
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms