28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Jaroslav Kučera Deník
Jaroslav Kučera Deník
Jaroslav Kučera Deník

Jaroslav Kučera Deník

režie: Jakub Felcman
originální název: Jaroslav Kučera Deník
země: Česká republika
rok: 2019
délka filmu: 67 min.

synopse

Jaroslav Kučera byl manželem režisérky Věry Chytilové a jedním z nejoriginálnějších kameramanů československé nové vlny. Záběry, které pořizoval ve volném čase a pro soukromé účely, posloužily o pár desetiletí později jako podklad pro vznik křehkého, intimního portrétu, který se obejde beze slov. Mistr obrazu v nich rozvolněnou rukou načrtává nejvlastnější prostor své rodiny. Díky citlivému režisérskému výběru pozorujeme scény spontánního pózování před objektivem i momenty konejšivého spočinutí, podmanivě scelované soundtrackem z produkce Aid Kida.

„To nejpodstatnější z české literatury posledních dekád je uloženo v literárních denících Jana Zábrany, Ivana Diviše, Pavla Juráčka. S tím vědomím jsme přistupovali ke zpracování filmového deníkového díla kameramana Jaroslava Kučery.“ J. Felcman

biografie

Jakub Felcman (1980) absolvoval Filozofickou fakultu UK a FAMU. Působil jako dramaturg v České televizi, podílel se na organizaci festivalů Fresh Film Fest a Ostrava Kamera Oko. Jako režisér přispěl do povídkového filmu Problémy prvního světa (2019). V roce 2019 měl premiéru jeho dokument Jaroslav Kučera Zblízka, který je na rozdíl od Deníku složený převážně z výpovědí rodinných příslušníků a přátel.

více o filmu

režie: Jakub Felcman
producent: Tomáš Michálek
střih: Matěj Sláma
hudba: Aid Kid
zvuk: Jakub Jurásek
koproducent: Alena Müllerová, Tereza Kučerová, Štěpán Kučera
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms