28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Jeden Sol v životě Curiosity
play
Jeden Sol v životě Curiosity
Jeden Sol v životě Curiosity
Jeden Sol v životě Curiosity
Jeden Sol v životě Curiosity

Jeden Sol v životě Curiosity

režie: Vít Růžička
originální název: Jeden Sol v životě Curiosity
země: Česká republika
rok: 2023
délka filmu: 5 min.

synopse

Vesmírné agentury plánují rozvrh činnosti na Marsu v taktu solů – marťanských dnů trvajících 24 hodin, 39 minut a 35 vteřin. V experimentální sci-fi se stárnoucí vozítko Curiosity vydává na svou rutinní misi. Záchvěvy zvědavosti a touhy po poznání mísí v psaném monologu s pochybnostmi o vlastních schopnostech a smyslu svého počínání, které adresuje mlčící planetě.

„Série jednotlivých zaslaných fotek je rozanimována pomocí generativních neuronových sítí do plnohodnotného příběhu, výběr scén a střih proběhl pomocí mého vlastního napsaného programu pro interakci s použitou neuronovou sítí. Podobná technologie by teoreticky vskutku mohla být použita k řízení vozítka, k hledání anomálií ve ‚viděném‘ obrazu.“ – Vít Růžička

biografie

Vít Růžička vystudoval ČVUT v Praze a v současnosti je doktorandem na katedře informatiky Oxfordské univerzity. Zabývá se výzkumem strojového učení, především ve vztahu k analýze a generování obrazu. Je autorem několika krátkých experimentálních filmů, do jejichž vzniku zapojil strojové učení. Zároveň se věnuje analogové fotografii.

více o filmu

režie: Vít Růžička
producent: Vít Růžička
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms