28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Kalado
Kalado
Kalado
Kalado

Kalado

režie: Tereza Tara
originální název: Kalado
země: Česká republika
rok: 2017
délka filmu: 30 min.

synopse

„Na světě je mnoho učení – karate, aikido, taiči, jóga. Ale žádné z nich neučí člověka očistě. Jedině kKalado.“ Tak praví hlavní hrdina snímku, performativní umělec Sai Kidžima. Kamera jej zachycuje, jak svými ozvláštňujícími pohyby prozkoumává hranice tělesných schopností, zatímco ve zvukové stopě zní jeho introspektivní komentář. Kalado slouží jako prostředek sebepoznání, zpochybnění zažitých představ o sobě samém a hledání identity dosud zastřené. Dokument vystihuje rituální povahu Kidžimových performancí, způsob, jakým nechává zakořeněná traumata rozplynout v očistném tvůrčím vzmachu.

„Když jsem potkala Saie, zaujal mě především tím, že tančí a uklízí. Zajímalo mě, co je kalado. Když jsme dotočili, řekl: ‚Život je nepochopení. Nerozumět znamená chápat. To je kalado‘.“ T. Tara

biografie

Tereza Tara (1983) je česká filmová režisérka a umělkyně. Již během studia dokumentární tvorby na FAMU natočila oceňovaný film Hormonální akvárium (2007) o problematice antikoncepční pilulky. Na MFDF Ji.hlava 2010 byl uveden její snímek Posttraumatická stresová porucha (2010) o českých vojácích v zahraničí trpících tímto syndromem. Kromě filmové tvorby vede mimo jiné kurzy sebepoznání pro ženy.

více o filmu

režie: Tereza Tara
hrají: Sai Kijima, Anna Tanouli
producent: Ondřej Šejnoha
kamera: František Jakubec, Václav Pavlíček, Lubomír Ballek
střih: Hana Dvořáčková
hudba: Dalibor Habr
zvuk: Nastya Kasyanenko Kasyanenko
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe Media
Město Jihlava
Kraj Vysočina
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms