28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Kamufláž
play
Kamufláž
Kamufláž
Kamufláž
Kamufláž

Kamufláž

režie: Jonathan Perel
originální název: Camuflaje
země: Argentina
rok: 2022
délka filmu: 93 min.

synopse

Argentinský prozaik Félix Bruzzone si před několika lety koupil dům poblíž rozlehlé vojenské základny Campo de Mayo u Buenos Aires. Nešlo o náhodnou volbu. Jeho matka byla během vlády vojenské junty na přelomu 70. a 80. let unesena a držena právě tam. Cílem spisovatelovy autoterapeutické mise je odhalit také ostatní temná tajemství dané lokality. Idylická okolní příroda vytváří ostře kontrastní podklad ke krutostem páchaným argentinskou vládou, o nichž vyprávějí místní pamětníci. Z jejich výpovědí Bruzzone skládá obraz místa, které významně přispělo k rozvratu jeho rodiny i celého národa.

„Tento film je jako báseň ve smyslu, že nejde o snímek, jenž by trval na pečlivých podrobnostech. Rozvíjí se postupně, za pomoci symbolismu, a snaží se nalézt způsoby, pakliže je to tedy možné, jak překonat zármutek. Rozhodně to není bezprostřední materiál připomínající učebnici historie.“ — Jonathan Perel

---
Zdroj citátu: https://www.latinolife.co.uk/articles/camuflaje-camouflage-2022-jonathan-perel

biografie

Jonathan Perel (* 1976) je režisér a producent pocházející z Buenos Aires, kde také vystudoval umění na fakultě filozofie a literatury. Ve svých dokumentárních filmech, prezentovaných na festivalech jako Berlinale nebo FIDMarseille, se často vrací do období argentinské diktatury, která poznamenala jeho dětství.

více o filmu

režie: Jonathan Perel
producent: Pablo Chernov, Jonathan Perel
scénář: Jonathan Perel
kamera: Joaquín Neira
střih: Pablo Mazzolo
sound design: Francisco Pedemonte
výkonný producent: Pablo Chernov
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms