28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Kapky
Kapky
Kapky
Kapky
Kapky

Kapky

režie: Jitka Čejková
originální název: Kapky
země: Česká republika, Velká Británie
rok: 2018
délka filmu: 5 min.

synopse

Film nabízí pohled na živé chování neživé hmoty ve formě kapek, u nichž můžeme sledovat změnu tvaru či kolektivní chování. Tyto kapky, podobně jako roboti ve slavném díle R.U.R., jsou tvořeny chemicky syntetizovanou hmotou, jež připomíná hmotu živou. Film tak divákovi umožňuje vcítit se do pocitů vynálezce Rossuma z Čapkovy hry, který taky zkoumal "...jakýsi chrchel koloidního rosolu, který by ani pes nesežral..."


„Náš film si klade za cíl vzdát hold Čapkovi a Rossumovi a jejich průkopnickým myšlenkám v oblasti robotiky. A zároveň ukázat, jak lze i nepovedené vědecké experimenty použít k tvorbě umění.“ J. Čejková

biografie

Jitka Čejková působí jako docentka na Ústavu chemického inženýrství na Vysoké škole chemicko-technologické v Praze. V současné době mimo jiné zkoumá vlastnosti kapek a jejich podobnost s živými buňkami. V letošním roce vydává knihu Robot 100: Sto rozumů, která vychází na počest Čapkovy hry R.U.R. a má široké veřejnosti přiblížit vývoj umělého života od prvního použití slova robot do současnosti.

více o filmu

režie: Jitka Čejková
kamera: Jitka Cejkova
střih: Jitka Cejkova
hudba: Simon Hickinbotham
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms