28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Když květiny nemlčí
play
Když květiny nemlčí
Když květiny nemlčí
Když květiny nemlčí
Když květiny nemlčí
Když květiny nemlčí

Když květiny nemlčí

režie: Andrei Kutsila
originální název: When Flowers Are Not Silent
země: Polsko
rok: 2021
délka filmu: 72 min.

synopse

V létě roku 2020 se v Bělorusku konaly prezidentské volby. Přes 80 procent hlasů získal Alexandr Lukašenko. Tamější opozice i Evropská unie označily hlasování za zfalšované, velká část obyvatel výsledky odmítla. Pokojné hromadné demonstrace byly brutálně potlačeny a intenzita politických represí se dostala na podobnou úroveň jako před rozpadem Sovětského svazu, což vedlo k dalším protestům a pochodům za svobodu. Emotivní černobílý dokument zachycuje atmosféru v zemi z pohledů běloruských rodin, které ani po sedmadvaceti letech Lukašenkovy diktatury a řadě traumatizujících zkušeností nepřestávají doufat ve změnu. 


„Jak v České republice, tak v Polsku jsou organizovány demonstrace a pravidelné ukázky svobody projevu, nicméně u nás nic takového nemáme, možná vyjma některých internetových fór.“ (Andrei Kutsila)

Polský institut v Praze je partnerem 25. MFDF Ji.hlava.

biografie

Andrei Kutsila (1983) se narodil v Bělorusku, kde vystudoval žurnalistiku a uměleckou akademii. Současné politické a společenské situaci v zemi se věnuje jako dokumentarista a novinář ve svobodném povolání. V roce 2018 obdržel na festivalu IDFA cenu pro nejlepší středometrážní dokument za film Summa.

více o filmu

režie: Andrei Kutsila
producent: Beata Krasicka
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms