Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Kostka

Kostka

režie: Allegra Stodolsky
originální název: Kostka
země: Česká republika
rok: 2020
délka filmu: 11 min.

synopse

Paralela stavby chodníku a stavby jazyka. Autorka, která vyrůstala v mnoha evropských zemích, přichází do Čech a snaží se ovládnout jazyk svého dětství. Proniká do světa dlaždičů ulic a naschvál se ani jednou nezeptá, proč se říká „být sprostý jako dlaždič“. Hravá, důmyslná stavba filmu, využívající animaci a stylizované pasáže prostoru vlastní mysli.

více o filmu

režie: Allegra Stodolsky

další filmy v sekci

Kov o kov
Máma je. Máma žije. Na hrudi má zahojenou jizvu, nepovšimnete si jí, za ní je však srdce, které tluče. Kov naráží o kov. Mechanická aortální chlopeň nahradila již opotřebovanou. Srdce bije dál. Filmová báseň se dostala za povrch, otevřela kůži pomocí projekce. Ukázala proces, v němž byl znovu dán život.

Kov o kov

Greta Stocklassa
Česká republika / 2017 / 4 min.
sekce: FAMU uvádí
Světová premiéra
Jablko a strom
Studie ženství začíná průzkumem postavení žen v bulharské rodině. Režisérka pátrá v matčině dětství i její pozdější profesní dráze po odpovědích na otázky, které si klade ohledně svého vztahu k matce, jenž je svázán společensko-kulturními konvencemi.
osobní program

Jablko a strom

Anastassya Angelova
Česká republika / 2020 / 13 min.
sekce: FAMU uvádí
Stát Knížák
Milan Knížák je významnou, leč kontroverzní postavou světa umění i veřejného dění. Jaká jsou ovšem jeho východiska a hodnoty? Autorka dokumentu Knížáka vyvazuje z emocionálního hodnocení a představuje jej jako příklad obecných tendencí změn vztahu umělce k státu.

Stát Knížák

Tereza Bernátková
Česká republika / 2014 / 25 min.
sekce: FAMU uvádí
Světová premiéra
inscenacEno.1948
Snímek o inscenaci divadelního představení po 70 letech od událostí roku 1948, stejně jako o reálné inscenaci, kterou celý komunistický puč byl. Loutky zdánlivě bez loutkáře, loutky hýbající se o své vlastní vůli, takovými byli komunističtí soudruzi a přesně takové je doslova představuje i tento film. 

inscenacEno.1948

David Daenemark
Česká republika / 2018 / 12 min.
sekce: FAMU uvádí
Světová premiéra
Another Spy Movie
Mladá ruská vlastenka zjistí, že s kariérou v ruských výzvědných službách se nejlépe začíná v České republice. Setká se s veřejně známými osobnostmi, které ji mohou informovat o ruských špionech působících v Praze, a pokusí se kontaktovat ruské velvyslanectví, aby mu nabídla své služby.

Another Spy Movie

Zlata Onufrieva
Česká republika, Rusko / 2017 / 15 min.
sekce: FAMU uvádí
Světová premiéra
Když přeložíš jednu špagetu přes druhou špagetu
„Když Joe říká, že za dvacet let bude konec světa, proč dělat filmy?“ „Ale tohle je taky kulinářský film!“ Podobné impresivní zlomky zamyšlení, poznámek a otázek přináší letní a prosluněný portrét francouzského filmového kolektivu MTK, oddaného své umělecké kinematografické laboratoři vybavené pro práci s černobílým a barevným materiálem. Film bude promítán z 16mm filmového pásu.

Když přeložíš jednu špagetu přes druhou špagetu

Anna Petruželová
Česká republika, Francie / 2019 / 12 min.
sekce: FAMU uvádí
Světová premiéra
Moderní Jánošík
Snímek natočený na 16mm barevný materiál je sondou do života člověka, který krade podle předem napsaných seznamů. Krade pouze konkrétní věci, které potřebují především důchodci, matky samoživitelky, či další sociálně slabší lidé. Kdy je zločin zločinem? Kde moderní Jánošík 21. století žije, a jaké další aspekty mu tato činnost přináší?

Moderní Jánošík

Eliška Cílková
Česká republika / 2017 / 14 min.
sekce: FAMU uvádí
Světová premiéra
FAMU: 1. ročník
Dílnu studentů prvního ročníku katedry dokumentární tvorby na pražské FAMU převzal po Vítu Klusákovi dokumentarista Jan Šípek. Pod jeho vedením vytvořili studenti v rámci semináře řadu prací, které budou na letošním ročníku festivalu prezentovat. Diváci tak budou mít možnost proniknout blíže do tvorby začínajících mladých dokumentaristů, neboť část z jejich prací není běžně mimo školu prezentována. Dílnu vede Jan Šípek. Studenti: Anežka Fišárková, Širín Nafariehová, Kryštof Zvolánek, Michael Jiřinec, Juliana Moska, Josef Švejda.

FAMU: 1. ročník

150 min.
sekce: FAMU uvádí
Error
Příběh studenta, který prostřednictvím počítače uniká před svými povinnostmi a ztrácí se v digitálním světě. Film vznikl na základě zadání, které vyžadovalo využití živého herce v animaci. Kombinaci pixilace a kreslené animace umožnily efektivně odvyprávět příběh.
osobní program

Error

Lucie Vostárková
Česká republika / 2020 / 3 min.
sekce: FAMU uvádí
Hovory o lásce tři
Miniatura o heterosexualním vztahu koček domácích o třech dějstvích: něžnou předehru v podobě vzájemného olizování střídá vášnivá kopulace, po níž opět následují jemné projevy náklonnosti. Při snímání kočičí sexuality využívá film černobílý materiál, ztišenou zvukovou stop a velké detaily očí svých protagonistek.

Hovory o lásce tři

Pavla Sobotová
Česká republika / 2014 / 3 min.
sekce: FAMU uvádí
Světová premiéra
Pangolin
Praha a Taipei se v lednu roku 2020 staly spřátelenými městy. Taipei věnovala Praze luskouna. V dokumentu, který vznikal ještě před formálním podepsáním smlouvy, se režisér snaží zjistit, proč právě toto zvíře? Vykresluje portrét luskouna a zároveň i Taiwanu.
osobní program

Pangolin

Yu-Yuan Hung
Česká republika / 2020 / 12 min.
sekce: FAMU uvádí
noimage
"Oproti obecnému trendu být úzce zaměřeným specialistou, se biolog Daniel Frynta - ve snaze uchopit svět v celku - pohybuje napříč obory zoologie, etologie, psychologie, antropologie, etnografie, evoluce, historie, náboženství a kultury. Věcí je však tolik, že je pomalu problém stihnout vlastní život." (Andran Abramjan)

Prosil jsem ho o hodnověrný výklad toho všeho

Andran Abramjan
Česká republika / 2012 / 29 min.
sekce: FAMU uvádí
Světová premiéra
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt