28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Koudelka fotografuje Svatou zemi
Koudelka fotografuje Svatou zemi

Koudelka fotografuje Svatou zemi

režie: Gilad Baram
originální název: Koudelka Shooting Holy Land
země: Česká republika, Německo
rok: 2015
délka filmu: 72 min.

synopse

Fotografování ozbrojených konfliktů znamená pro umělce velkou příležitost, zároveň však nese rizika zaujatosti či citové manipulace. Český fotograf Josef Koudelka se k takto obtížnému úkolu odhodlal teprve podruhé: zatímco v roce 1968 zdokumentoval invazi vojsk Varšavské smlouvy, tentokrát vyjel do místa sváru Izraele a Palestiny. Režisér Gilad Baram jej po dobu pěti let pozoroval při tvůrčí činnosti, v níž solitérský umělec propojuje rozvážný odstup s tělesným prožíváním fotografického aktu. Strohé obrazy krajiny rozdělené betonovou zdí a ostnatými dráty vyjevují hrůznou nesmyslnost příkopů mezi národy.

DETAIL:
„Konflikty jsem nikdy nefotografoval, žádné jsem neprožíval jako ty, které se odehrávaly u nás, v Československu. Tam jsem cítil, že se mě to týká, byla to mimořádná situace, chtěl jsem ze sebe dostat to nejlepší.”

biografie

Gilad Baram je izraelský fotograf, vizuální umělec a dokumentarista žijící mezi Berlínem a Jeruzalémem. Ve svých dílech se zabývá mimo jiné proměnami fotografie v éře digitálních médií. Od roku 2009 pracuje jako asistent fotografa Josefa Koudelky. V minulosti se pohyboval v oblasti izraelské filmové a televizní produkce, snímek Koudelka: Fotografování Svaté země je jeho režijním debutem.

více o filmu

režie: Gilad Baram
producent: Radim Procházka, Helena Uldrichová, Gilad Baram
scénář: Gilad Baram, Elisa Purfürst
kamera: Gilad Baram
střih: Elisa Purfürst
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe Media
Město Jihlava
Kraj Vysočina
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms