28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Krajina Zero
play
Krajina Zero
Krajina Zero
Krajina Zero
Krajina Zero

Krajina Zero

režie: Bruno Pavić
originální název: Nulti krajolik
země: Chorvatsko
rok: 2020
délka filmu: 71 min.

synopse

Observační dokument, prolínaný inscenovanými pasážemi, přibližuje problematickou koeexistenci přírody, lidí a průmyslu na břehu Jaderského moře. Čistě vizuálními prostředky bez využití komentáře a dialogů režisér předkládá autentické příběhy tamních obyvatel, které před kamerou civilně odehrávají profesionální herci. Znepokojivý ekologický apel brojící proti občanské pasivitě sugestivně zpřítomňují statické záběry komponované na střed. Terčem neverbalizovaných, ale zjevných úvah se stávají důsledky neuvážených zásahů do krajiny, které bezprostředně ovlivňují každodenní život společnosti. Jejich naléhavost umocňují nezúčastněně ambientní zvuky i temný hudební podkres.

„Tento titul může být interpretován jako krajina industriální katastrofy. Smysl ale jde ještě dál než ekologie, může sloužit jako interpretace antropologického kontextu vztahu mezi lidskými bytostmi, přírodou, kulturou, hospodářstvím a aktivistickou ekologií.“ B. Pavić

Zdravici režiséra můžete vidět ZDE.

Q&A s režisérem Bruno Pavić:

biografie

Chorvatský režisér a multimediální umělec Bruno Pavić (1988) vystudoval Akademii výtvarných umění ve Splitu. Poté na stejné škole pokračoval ve studiu filmu, které ukončil absolventským hraným snímkem Vlog (2014). Kromě hrané a dokumentární tvorby se zabývá i vytvářením videoinstalací, které prezentoval v rámci hromadných i sólových výstav v Německu, Americe, Saudské Arábii i rodném Chorvatsku.

více o filmu

režie: Bruno Pavić
producent: Ivan Perić
kamera: Andrea Kaštelan
střih: Dan Oki, Dragan Đokić
hudba: Vjeran Šalamon
zvuk: Hrvoje Pelicarić, Josip Rogošić
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms