28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Kristina
Kristina
Kristina

Kristina

režie: Nikola Spasić
originální název: Kristina
země: Srbsko
rok: 2022
délka filmu: 90 min.

synopse

Transgender prostitutka Kristína má zdánlivě všední, ustálený život – ve svém vkusně zařízeném domě přijímá klienty, ve chvílích volna objíždí prodejce nábytku při hledání nových přírůstků do interiéru nebo se vídá s přáteli. Veškerým jejím konáním ale prostupuje hluboký smutek z ran, které si s sebou nese z minulosti, ale i z tušení nelehké budoucnosti. Do jejího života totiž najednou a náhodou vstoupil bývalý student teologie Marko. Hraný dokument je inspirovaný životem stejnojmenné titulní postavy, řada scén vznikala observační metodou v přirozeném prostředí a se zapojením herecké improvizace.

„Opravdu jsme chtěli natočit film, ve kterém ji poznáte jako skutečnou osobu, film, který je upřímný. Kristína je neprofesionální herečka, která má reálné zázemí pro roli, kterou ztvárňuje. Natáčela scény ve svém vlastním bytě, ale všechny události jsou smyšlené.“

Zdroj citátu: Variety Magazine

biografie

Nikola Spasić je srbský filmař, který se věnuje hranému i dokumentárnímu filmu. Je ředitelem produkční společnosti Rezon. Svou kariéru začal prací na reklamních videích a kampaních. Jeho první dokumentární film Why Did Dragan Gather His Band (2016) pojednává o kapele, kterou založil otec spolu se svými syny.

více o filmu

režie: Nikola Spasić
producent: Milanka Gvoic
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms