28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Kristos, poslední dítě
play
Kristos, poslední dítě
Kristos, poslední dítě
Kristos, poslední dítě
Kristos, poslední dítě
Kristos, poslední dítě

Kristos, poslední dítě

režie: Giulia Amati
originální název: Kristos, the Last Child
země: Itálie, Francie, Řecko
rok: 2022
délka filmu: 90 min.

synopse

Na řeckém ostrově Arki žije tisíc koz, ale jen třicet lidí. Mezi nimi i jediný chlapec jménem Kristos, který právě dokončuje první stupeň základní školy. Aby mohl dokončit základní vzdělání, musí odjet studovat na jiný ostrov, což si ale jeho rodiče nemohou dovolit. Kristosova učitelka Maria je však rozhodnuta udělat pro to vše, co je v jejích silách. V poetickém observačním dokumentu čelí desetiletý chlapec dilematu, zda zůstat na rodném ostrově a stát se pastevcem jako jeho otec a bratři, nebo se vydat do neznáma.

„Tento film je návrat do mého dětství. Otec byl vášnivý mořeplavec a já s ním rok co rok vyrážela na plavbu po Egejském moři. Z celého soustroví Dodekanés jsem si nejvíc oblíbila ostrov Arkoi. Po jeho smrti jsem pocítila potřebu se tam vrátit a zarazilo mě, že tam zbylo jen jedno dítě, jediný žák místní maličké školy. Záhy mi došlo, že Kristos je ve stejném věku jako já, když jsem poprvé přistála u břehů jeho ostrova. Jaký je to pocit, zůstat úplně sám a dospívat bez jediného kamaráda? Dostala jsem chuť natočit film o tom, jaký život na tohoto kluka čeká.“ — Giulia Amati

---
Zdroj citátu: https://www.giornatedegliautori.com/en/program/kristos-the-last-child-eng/

biografie

Francouzsko-italská režisérka a producentka Giulia Amati vystudovala filozofii a videotvorbu na Newyorské univerzitě. Její dokumenty, často uváděné na filmových festivalech po celém světě, se zabývají politickými a sociálními tématy. Přednáší rovněž na univerzitách a filmových workshopech v Itálii a dalších zemích.
 

více o filmu

režie: Giulia Amati
producent: Quentin Laurent, Giulia Amati
kamera: Carlos Muñoz Gómez-Quintero
střih: Evgenia Papageorgiou
hudba: Angelo Capozzi
zvuk: Manolis Makridakis
koproducent: Nancy Kokolaki, Nikos Moustakas
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe Media
Město Jihlava
Kraj Vysočina
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms