28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Kunstkamera
play
Kunstkamera
Kunstkamera
Kunstkamera

Kunstkamera

režie: Jan Švankmajer
originální název: Kunstkamera
země: Česká republika
rok: 2022
délka filmu: 113 min.

synopse

Muzea jsou podle Jana Švankmajera uspořádaná racionálně, kunstkamery emocionálně. Platí to i pro film, kterým český surrealista uzavírá jak svou filmografii, tak spolupráci s producentem Jaromírem Kallistou. S velkou hravostí v něm přistupuje k uměleckým dílům, kuriozitám i předmětům denní potřeby, které se svou manželkou Evou v průběhu několika desetiletí shromáždil v prostorách bývalé renesanční sýpky v Horním Staňkově. Nehybné objekty ožívají díky Švankmajerovým tradičním skladebným postupům a hudbě Antonia Vivaldiho. Dalí, Štýrský, Toyen, miska pro psa i vrzající podlaha vytvářejí organický celek, který rozněcuje imaginaci a touhu tvořit.

„Představa Rudolfovy kunstkomory mě vždycky fascinovala. Ani ne tak skutečnými uměleckými poklady, které císařova sbírka obsahovala, ale onou mimouměleckou, někdy i pokleslou složkou předmětů, objektů a kuriozit, které tvořily její nedílnou součást.“ Jan Švankmajer

---
Zdroj: https://program.lfs.cz/detail/?film=The-Kunstcamera

biografie

Jan Švankmajer (* 1934) je český režisér, animátor a výtvarník, čelný představitel pražské Surrealistické skupiny. Na kinematografické pole vstoupil v 60. letech. Ve svých krátkých, od roku 1988 také celovečerních filmech, s nimiž se účastnil řady mezinárodních festivalů, kombinuje unikátním způsobem postupy hraného, loutkového a animovaného filmu.

více o filmu

režie: Jan Švankmajer
producent: Jaromír Kallista, Pavla Kallistová
scénář: Jan Švankmajer
kamera: Jan Růžička, Adam Oĺha
střih: Jan Daňhel
hudba: Antonio Vivaldi
zvuk: Ivo Špalj
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms