28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Lotyšští kojoti
play
Lotyšští kojoti
Lotyšští kojoti
Lotyšští kojoti

Lotyšští kojoti

režie: Ivars Zviedris
originální název: Valkātājs
země: Lotyšsko
rok: 2020
délka filmu: 90 min.

synopse

Lotyšsko-ruská hranice je prostorem nekonečných bažinatých lesů a vesnic s chátrajícími staveními bez lidí. Nehostinné místo je ale také cílem uprchlíků z různých zemí na východ od Evropy, pro které na konci strastiplné cesty představuje propustnou hranici do evropského společenství. Dlouhodobá nezaměstnanost a nápor přistěhovalců tu vytvořily pracovní příležitost pro „kojoty“ neboli převaděče, kteří riskují svou svobodu, aby za nevelkou odměnu dopomohli ke svobodě jiným. Tři roky vznikající observační dokument sleduje převaděče, uprchlíky a represivní složky, tři strany bezvýchodného sociálně-ekonomického trojúhelníku.

„Mým cílem bylo ukázat portrét hranice. Je to jako by tam byl tunel - dva kilometry široký tunel, kterému se říká „hraniční zóna“. V tom tunelu můžeme vidět jak se svět proměňuje, jak se globalizuje.“ I. Zviedris

Q&A - Ivars Zviedris:

 

biografie

Lotyšský režisér, kameraman a producent Ivars Zviedris (1967) pracoval od poloviny devadesátých let jako korespondent veřejnoprávní televize LTV. V roce 2001 ukončil studia na Lotyšské umělecké akademii (Latvian Academy of Culture) a začal se profilovat jako autor empatických portrétů. Za své filmy pravidelně získává ocenění za nejlepší domácí dokument. Se snímky Come, Erik (2005), Tide (2009) a Documentarian (společně s Inese Klava, 2012) měl četné úspěchy i v zahraničí.

více o filmu

režie: Ivars Zviedris
producent: Marta Bite, Ivars Zviedris
scénář: Ivars Zviedris
kamera: Ivars Zviedris, Haralds Ozols
střih: Haralds Ozols
zvuk: Ivars Zviedris, Haralds Ozols
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms