Tyto webové stránky používají soubory cookies, které nám pomáhají zlepšovat naše služby, personalizovat reklamy a analyzovat návštěvnost. Používáním našich stránek s tímto souhlasíte.
Více informací

25. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Marie
play
Marie
Marie
Marie
Marie

Marie

režie: Letiția Popa
originální název: Marie
země: Rumunsko
rok: 2018
délka filmu: 32 min.

synopse

Čistě observační kamera vstupuje do domácnosti rodiny žijící na vesnici v dunajské deltě, kde s narozením další holčičky stoupá napětí pramenící z nelehkého soužití v rozvětvené rodině. V krátkometrážním snímku tematizuje režisérka mezigenerační střet tří žen odkázaných na sebe, přičemž do popředí vystupuje desetiletá Maria, která se musí starat o mladší sestry. V bezčasí tradičních venkovských vztahů, které film ukazuje v pozvolném tempu udávaném každodenností, je její dětská nevinnost vystavována babiččiným tvrdým příkazům, vyžadujícím úctu a správné jednání.

„K Iordaně mě vedla zvědavost. Připustila jsem si být překvapená jejím světem, abych byla schopná dekontruovat jejich realitu.“ L. Popa

biografie

Letiţia Popa (1997) získala bakalářský titul v oboru režie na Národní univerzitě divadla a filmu v Bukurešti. Krátkometrážní dokument Maria je jejím debutem. Snímek byl uveden na rumunském filmovém festivalu Astra v roce 2018, kde získal ocenění za nejlepší režii studentského dokumentu.

více o filmu

režie: Letiția Popa
producent: Letiția Popa
scénář: Letiția Popa
kamera: Letiția Popa
střih: Carina Pușcașu
zvuk: Andreea Nedelcu
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt