28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Místa duše
play
Místa duše
Místa duše
Místa duše

Místa duše

režie: Hamida Issa
originální název: Places of the Soul
země: Katar
rok: 2023
délka filmu: 73 min.

synopse

Matčina smrt režisérku filmu zasáhla velmi silně. Byla ještě dítě, vzpomínky s postupujícím časem blednou a do nich vstupují domácí videa, která nejdůležitější žena v jejím životě natáčela v extenzivním množství. Dokumentární film s poetickou dikcí autorčina podmanivého hlasu zaznamenává její cestu z arabských písků až do ledové Antarktidy, kde se účastnila populárně-vědecké výpravy. Právě kontrast dvou světů, dvou naprosto odlišných míst iniciuje její tázání se po titulních místech duše. Kde zůstávají naše vzpomínky? Kam doopravdy domovsky náležíme? A kde zanecháváme ty, co nás už opustili?

„Jsem první katarskou ženou v historii, která se vydala na Antarktidu, takže tato cesta je duchovní a zkoumá otázky tradice, životního prostředí a větší otázky ztráty.“

Zdroj citátu: Khaleejesque

biografie

Hamida Issa se jako jedna z prvních žen podílela na ustavování filmové scény v Kataru i v celém Perském zálivu. Pro film ji nadchla matka, která měla videokameru vždy po ruce při natáčení home videa. Ve svých vlastních filmech zaznamenává příběhy domovských míst, ať už je to Dauhá, Londýn, či jiná.

více o filmu

režie: Hamida Issa
producent: Hamida Issa, Justin Kramer
scénář: Hamida Issa
kamera: Christopher Moon
střih: Hamida Issa
zvuk: Rana Eid
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Creative Europe Media
Město Jihlava
Kraj Vysočina
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms