28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Mrkvička
play
Mrkvička
Mrkvička
Mrkvička

Mrkvička

režie: Lenka Tam Nguyen
originální název: Củ cà rốt
země: Česká republika, Vietnam
rok: 2023
délka filmu: 2 min.

synopse

Říkanka o mrkvičce, která je osou videa, patří do žánru đồng dao, tradiční vietnamské ústní lidové poezie pro děti. Zachování rýmu a rytmu je pro ni důležitější než významová návaznost a srozumitelnost. Obsahové skoky a odbočky podtrhuje autorka v animovaných kolážích, pro něž použila fotografie z rodinného archivu, ve kterém se s podobnou lehkostí propojují české a vietnamské reálie.

„Říkanka o mrkvičce je mi velmi blízká, protože mi připomíná dětství a moji matku v období, kdy mě učila mluvit. Nepamatuji si přesně, kdy jsem se říkanku naučila, přesto ji mám stále v paměti, i když si ji nepamatuji celou. Stejně tak moje maminka, která mě říkanku kdysi sama učila, si pamatuje už jen první čtyři věty. Hlas v nahrávce patří mému dvouletému synovci.“ – Lenka Tam Nguyen

biografie

Lenka Tam Nguyen se narodila v Thai Binh ve Vietnamu a vyrostla v českém Tanvaldu. Studuje v ateliéru Digitální média na Fakultě umění a designu při Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně, absolvovala stáž na Universidade da Madeira v Portugalsku. MFDF Ji.hlava ji objevila jejím krátkým filmem Narodíme se a vyrosteme (2022).

více o filmu

režie: Lenka Tam Nguyen
producent: Michaela Thelenová, Lenka Tam Nguyen
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms