28. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava

ji-hlavadok-revuecdfEmerging producersInspirační fórum
Noc nevědomosti
play
Noc nevědomosti
Noc nevědomosti
Noc nevědomosti
Noc nevědomosti
Noc nevědomosti

Noc nevědomosti

režie: Payal Kapadia
originální název: A Night of Knowing Nothing
země: Indie, Francie
rok: 2021
délka filmu: 97 min.

synopse

Studentka indického filmového a televizního institutu, představená pouze iniciálou „L“, píše dopisy milenci jménem „K“, který ji opustil. Skrze text, čtený jejím třesoucím se hlasem, poznáváme vnitřní i vnější svět mladé ženy. Zatímco čelí vlastním touhám, strachům a otázkám týkajícím se osobní i národní identity – stejně jako její vrstevníci –, v ulicích dochází ke stále vyhrocenějším střetům mezi demonstranty a policií. Atmosférická koláž reminiscencí, představ, snů a aktuálních i archivních záběrů podává intimní svědectví o neklidné přítomnosti i nejisté budoucnosti země procházející politickými a společenskými změnami. 


„I didn't want to make a film that gave information about a political situation but [instead wanted to] evoke a more intimate, personal and so a more human perspective to a very complicated situation.“ (Payal Kapadia)

biografie

V Bombaji tvořící filmařka Payal Kapadia studovala stejně jako protagonistka jejího celovečerního debutu na indickém filmovém a televizním institutu. Před Nocí nevědomosti, která obdržela v Cannes cenu pro nejlepší dokument, natočila několik krátkometrážních filmů, s nimiž se zúčastnila programů Berlinale Talents a Cinéfondation.

více o filmu

režie: Payal Kapadia
producent: Thomas Hakim, Julien Graff, Ranabir Das
scénář: Himanshu Prajapati, Payal Kapadia
střih: Ranabir Das
zvuk: Moinak Bose, Romain Ozanne
Ministerstvo kultury
Fond kinematografie
Město Jihlava
Kraj Vysočina
Creative Europe Media
GEMO
Česká televize
Český rozhlas
Aktuálně.cz
Respekt
Dafilms